Historia pieniądza i płatności - część IV 0
Historia pieniądza i płatności - część IV

Następnym etapem, który całkowicie zrewolucjonizował świat, jest odkrycie papieru oraz jego produkcji, co w dalszym rozrachunku było podstawą dla produkcji aktualnie nam znanych banknotów. Pierwsze ślady używania papieru pochodzą z Chin z II wieku p.n.e., jednakże wtedy jeszcze papier nie był wykorzystywany jako materiał przeznaczony do celów piśmienniczych. W antycznych Chinach z biegiem czasu doskonalono produkcję oraz skład papieru, aby nadawał się do różnych celów, ponieważ pewne dodatki sprawiały, że mieszanka była toporna, szorstka i twarda. Diametralną rewolucją, która zaszła podczas produkcji papieru było odkrycie, że dodanie celulozy pozyskiwanej z kory i łyka morwy powodowało to, że papier stawał się elastyczny, bielszy i gładki. Pierwsze banknoty pojawiły się w VII wieku n.e. w Chinach, natomiast do Europy banknoty jak i sam usprawniony proces produkcji papieru przybył wraz z weneckim podróżnikiem Marco Polo.

Papierowa alternatywa

W Chinach uznanymi za pierwsze banknoty były bilety, noty skarbowe czy kwity depozytowe, które miały pokrycie w kruszcu w odpowiedniej wartości. Kwity były w pewnym sensie poświadczeniem ilości oddanego kruszcu pod depozyt w banku czy złotnika. Były również protoplastą dla dzisiaj znanego banknotu, będącego wcześniej również powszechnie uznanym środkiem płatniczym. Kluczowym problemem przy poprzednim typie handlu jak monety, kruszec czy wymiana była ich ograniczona ilość, ponieważ pewne regiony na świecie nie miały dostępu do niektórych naturalnych złóż kruszców. Kolejnym problemem, na który się napotykano był przede wszystkim problematyczny transport, który nie był  przedsięwzięciem ani wygodnym, ani praktycznym, tym bardziej bezpiecznym. Kwity miały to do siebie, że były bardzo lekkie, zajmowały mało miejsca oraz były wszędzie akceptowane. Na początku w Chinach emitowano kwity bankowe, poświadczane podpisem notariusza, później dodawano różne rodzaje zabezpieczeń jak kolory wykorzystywanych farb czy szczegółowych grafik. Na początku istniała możliwość wymiany na srebro i złoto w kasach bankowych, jednak podczas wojny oraz latach następujących po niej kwity stały się środkiem płatniczym. Z racji na możliwe oszustwa, galopującą inflację czy braki kruszcowe państwa wyznaczyły jeden bank, który był odpowiedzialny za emisję kwitów, bank został nazwany bankiem centralnym.

Symboliczne pieniądze - banknoty

Banknoty są nazywane pieniędzmi symbolicznymi, ponieważ wyrażają pewną symboliczną wartość, jednak same w sobie nie są wartościowe. Chiny były pierwszym krajem na świecie, który zaczął emitować papierowe banknoty, natomiast w Europie pierwsza była Szwecja w 1661, która Szwecja po wykańczających wojnach, musiała zrezygnować ze złota i srebra na rzecz tańszej miedzi, którą mieszkańcy zdeponowali w banku i otrzymywali w zamian kwity. Kolejnym państwem europejskim, które rozpoczęło emisję papierowych pieniędzy była Anglia. Rozpoczęła ich produkcję w 1729 roku, ponad sto lat później zaczęto tam drukować pieniądze

Banknoty na terenie Polski

Pierwsze banknoty w Polsce wydrukowano w 1794 r. podczas oblężenia Warszawy w trakcie Insurekcji Kościuszkowskiej. Z braku kruszcu potrzebnego do wyrobu monet rozpoczęto produkcję biletów skarbowych. W dzisiejszych czasach banknoty są emitowane przez bank centralny w 6 nominałach: 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotych, każdy z nich jest zabezpieczony  w odpowiedni sposób przed próbami fałszerstwa. Nadal w obiegu funkcjonują banknoty papierowe, jednak trwają pracę nad wprowadzeniem do emisji banknotów polimerowych lub hybrydowych, które są znacznie trwalsze od papierowych.  Z czasem również banki i mennice zaczęły emitować banknoty kolekcjonerskie, które zwykle miały na celu upamiętnić pewne wydarzenia i postacie.

Źródła

  • http://www.automatykabankowa.pl/fascynujaca-historia-banknotu-od-papierowego-kwitu-depozytowego-do/
  • https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/historia-pieniedzy-kiedy-pojawily-sie-monety-i-banknoty/xqt1z7x 
  • https://kontomlodziezowe.com/historia-pieniadza-skad-sie-wziely/
  • https://szybkagotowka.pl/Finanse/krotka-historia-pieniadza
  • https://ekonomia.gosc.pl/doc/6147551.Krotka-historia-pieniadza
  • https://www.bs.limanowa.pl/materialy-edukacyjne/dnl/19
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Banknot
  • https://wynalazki.andrej.edu.pl/index.php/wynalazki/11-b/77-banknoty
  • https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/historia-banknotow/historia-banknotow-na-swiecie
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Banknot
  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Krotka-historia-banknotu-7291832.html

Zdjęcie

  • Unsplash

Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty
https://numizmatyczny.com/newsletter 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium