Kolejnym etapem rozwoju pieniądza na świecie jest pojawienie się pierwszych monet, które udoskonaliły i usprawniły handel. Pieniądz kruszcowy został zamieniony w monety, dzięki czemu transakcje stały się prostsze i nie wymagały dodatkowych narzędzi potrzebnych przy płatnościach jak np. kowadła, młota czy wagi do odmierzania i przeliczania wartości.
Historyczne próby oszacowania początku mennictwa
Współcześnie za twórców pierwszych monet uważa się Fenicjan, którzy udoskonalili produkcje oraz wytapianie różnych narzędzi i akcesoriów codziennego użytku. Z czasem z tych samych stopów również rozpoczęli produkcję monet. Jednak same wykopaliska mówią zupełnie co innego. Podczas wykopalisk archeolodzy znajdowali coraz to większe i bardziej rozbudowane depozyty starożytnych monet, które pomogły naukowcom określić początek mennictwa, który przypada na lata 650-625 p.n.e. z możliwym błędem wynoszącym jedną lub dwie dekady w jedną, lub drugą stronę.
Lidia stolicą pierwszych monet
Historyczne pierwsze monety zostały wybite w VII w. p.n.e. w Lidii na terenie ówczesnej Turcji. Podczas wykopalisk został znaleziony bardzo duży depozyt monet, które pochodzą z kopalń i danin oddawanych ówczesnemu królowi Krezusowi. Ten król był również znany z bicia monet bimetalicznych oraz osobno monet srebrnych i złotych. Do wykonania pierwszych monet został wykorzystany naturalnie występujący stop złota oraz srebrna zwany elektrum. Stop niekiedy posiadał domieszkę miedzi oraz żelaza. Można go znaleźć w niektórych rzekach Azji Mniejszej. W starożytności elektrum było wykorzystywane głównie do wyrobu biżuterii oraz bicia monet. Wartość i waga kruszcu wykorzystanego do produkcji pierwszych monet została poświadczona i zagwarantowana przez odpowiednie bicie znajdujące się na monecie. Lidyjscy królowie jako swój znak wykorzystywali symbol przedstawiający głowę lwa oraz byka, natomiast na drugiej stronie znajdowało się wgłębienie. Każda moneta składa się z rewersu i awersu, otoku oraz rantu. W czasach starożytnej Lidii pierwsze monety były w kształcie owalnym. Z biegiem czasu monety były wybijane w coraz ciekawszych kształtach, podstawowych jak okręgi, ale również jako klipy czy trójkąty. Później każde państwo produkowało monety we własnym zakresie.
Monetarne początki na Dalekim Wschodzie
W starożytności monety rozpowszechniły się w basenie Morza Śródziemnego przez Fenicjan oraz Greków. Również niezależna produkcja monet wykształciła się na terenie Chin i Indii. Monety wykonywane w pierwszym kraju odróżniał od innych twór znajdujący się pośrodku monety. W obu tych krajach płacono już czymś na kształt substytutu monet kilka wieków p.n.e - były to cienkie prostokątne blaszki, później miedziane monety przypominające swoim kształtem narzędzia.
Pierwsze monety w Polsce
Od dawna sądzono, że za początki mennictwa polskiego odpowiedzialny jest Mieszko I. Za Jego panowania najprawdopodobniej wybito sporo pierwszych monet. Domysły te narodziły się wraz ze znalezieniem monety z napisem Misico. Jednak historycy stwierdzili, że za emisja tychże monet stoi jego wnuk Mieszko II Lambert, który był następcą Bolesława Chrobrego, któremu właśnie dzięki temu odkryciu można przyznać emisję pierwszych monet. Bolesław Chrobry był odpowiedzialny za emisję pierwszych monet, które zostały wybite ze względu na to, że pragnął on podkreślić swój królewski prestiż.
Źródła:
- https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/historia-pieniedzy-kiedy-pojawily-sie-monety-i-banknoty/xqt1z7x
- https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/elektrum;3897468.html
- https://www.bs.limanowa.pl/materialy-edukacyjne/dnl/18
- https://ekonomia.gosc.pl/doc/6147551.Krotka-historia-pieniadza
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Moneta
- https://bankomania.pkobp.pl/bankopasje/kultura/od-kruszcu-do-monety-jak-powstaly-pierwsze-pieniadze/
- https://kontomlodziezowe.com/historia-pieniadza-skad-sie-wziely/
- https://szybkagotowka.pl/Finanse/krotka-historia-pieniadza
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Monety_lidyjskie
Fotografie:
- Unsplash
- Wikipedia
Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty
https://numizmatyczny.com/newsletter