Najbardziej pożądane banknoty wśród kolekcjonerów. 0
Najbardziej pożądane banknoty wśród kolekcjonerów.

PWPS - polski producent banknotów na globalną skalę.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A znana jest z tego, że drukuje papierowe pieniądze oraz dokumenty na szeroką skalę. PWPW jest czołowym producentem banknotów zamawianych i emitowanych przez Narodowy Bank Polski oraz banki centralne innych państw. Od 2006 roku PWPW produkuje też banknoty Euro. Dzięki swoim najnowocześniejszym technikom oraz urządzeniom produkuje papierowe banknoty, tak aby były one jak najlepiej zabezpieczone. Korzysta w tym procesie z szeregu zabezpieczeń. Poza banknotami euro, pieniądze z drukarni Wytwórni Papierów Wartościowych wykorzystywane są również w takich krajach jak Słowacja, Gruzja, Gwatemala, Honduras czy Paragwaj.

 

Banknoty testowe PWPW jako pokaz możliwości rzemieślniczych i zabezpieczających

PWPW od czasu do czasu emituje testowe banknoty, które mają na celu pochwalenie się możliwościami zabezpieczającymi oraz wachlarzem niemal wszystkich zabezpieczeń dostępnych i oferowanych przez wytwórnię. Każdy banknot jest unikatowy i piękny, stworzony z pełną starannością oraz dokładnością. Banknoty z zasady nie posiadają nominału i nie można nimi płacić jak zwykłymi pieniędzmi obiegowymi. Na papierowych pieniądzach możemy znaleźć zaprojektowane z niezwykłym pietyzmem wzorzyste grafiki przedstawiające wybrane aspekty polskiej kultury. Możemy na nich znaleźć napisy  w języku polskim i angielskim.  Produkowane są z tego samego papieru co oryginalne banknoty, zwykle są to polimery lub inne pochodne tworzywa. Banknoty z powodzeniem po wprowadzonych zmianach mogłyby trafić do oficjalnej emisji, jednak te papierowe pieniądze są traktowane jako ulotki reklamowe lub promocyjne np. na targach i konferencjach. Nie jest dokładnie wiadomo ile PWPW wytwarza takich banknotów w nakładzie, dlatego też ich posiadanie w swojej kolekcji stanowi nie lada wyzwanie dla każdego kolekcjonera, wśród których, cieszą się bardzo wielkim powodzeniem. Bardzo często są nazywane wyrobami banknotopodobnymi, pomimo to ich ceny na rynku zbytu są bardzo wysokie.

Twórcy i pierwsze polimerowe banknoty testowe 

W 2010 roku spod ręki Agnieszki Próchniak wyszły dwa banknoty testowe przedstawiające legendarnego Jana Krzeptowskiego Sabała, natomiast drugi to Krakowiak.

banknot testowy - sabała - 2010

Dostępny w naszym sklepie - https://numizmatyczny.com/banknot-testowy-05

Justyna Kopecka jest polską graficzką i projektantką urodzoną w Warszawie, znana z tego, że w 2012 roku zaprojektowała pierwszy polski testowy banknot polimerowy. Przedstawiał pszczołę miodną, natomiast przy jego produkcji wykorzystano wszystkie zabezpieczenia plastikowych banknotów, takie jak mikrodruki, optycznie zmienna farba czy farba metaliczna oraz specjalne znaki wodne i farba irydyscentna.

banknot testowy - pszczoła miodna 12

Dostępny w naszym sklepie w promocyjnej cenie  - https://numizmatyczny.com/banknot-testowy-012 

W kolejnym roku również ona zaprojektowała kolejny banknot przedstawiający pszczołę miodną przedstawioną na misternie zaprojektowanej szacie graficznej. Wprawne oko może wypatrzyć na nim m.in. hologram dyfrakcyjny w podłożu w kształcie pszczoły, obraz orchidei wykonany metaliczną farbą czy na łodydze kwiatu.

banknot testowy pwpw - pszczoła miodna 13

Dostępny w naszym sklepie - https://numizmatyczny.com/banknot-testowy-013

 Banknot testowy PWPW - Szachy

Bardzo ciekawym banknotem testowym wyprodukowanym w 2017 roku jest banknot Szachy.

banknot testowy PWPW - szachy - 2017

W produkcji wykorzystano szereg zabezpieczeń w tym między innymi: 

  • znak wodny (pod światło widoczny wizerunek szachowego pionka oraz ornament)
  • staloryt (efektem wypukłym są między innymi portret, pionek szachowy, cyfra 64)
  • efekt kątowy (pionek szachowy pod odpowiednim kątem jest pokryty wzorem szachownicy)
  • mikrodruki (na górze barierki na przedniej stronie banknotu biegnie napis „white queen” naprzemiennie z cyfra 64)
  • recto-verso (obraz znajduje się po obu stronach, pod światło tworzy pełny obraz korony)
  • Spark® -  (paw wykonany tą farbą wykazuje wyraźną zmianę barwy w zależności od kąta obserwacji)

Więcej o rodzajach zabezpieczeń stosowanych na banknotach w celu ochronienia ich przez aktem fałszerstwa. Możesz doczytać we wpisie opublikowanym na naszym blogu

Dostępny w naszym sklepie po okazyjnej cenie

https://numizmatyczny.com/banknot-testowy-szachy

Tym tematem zainteresował się również polski wydawca katalogów J.Parchimowicz, który w swoim katalogu stworzył dział poświęcony banknotom testowym PWPW. 

Katalog również dostępny w sklepie internetowym oraz stacjonarnym.  

https://numizmatyczny.com/katalog-banknotow-parchimowicz-2020

Źródła:

  • https://finanse.wp.pl/banknoty-ktore-w-ogole-nie-powinny-trafic-do-sprzedazy-najwiecej-zamieszania-wywolal-warszawski-6166413677410433a
  • https://buzz.gazeta.pl/buzz/56,156947,22393908,takie-powinny-byc-polskie-banknoty-te-cuda-istnieja-naprawde.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Justyna_Kopecka
  • https://www.pwpw.pl/ 

 Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 10% kodu rabatowego na wybrane produkty. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium