Czy wiesz, że polski złoty miał się kiedyś nazywać lech?
Gdy Polska w listopadzie 1918 roku odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli, władze postanowiły uporządkować sprawy walutowe, ponieważ przez poprzedzające lata na ziemiach polskich funkcjonowały cztery obce waluty oraz pieniądze regionalne. Natomiast funkcje tymczasowego banku emisyjnego pełniła Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa (PKKP), którego miejsce po jego rozwiązaniu z czasem zajął Bank Polski, a następnie Narodowy Bank Polski.
Wśród proponowanych nazw dla waluty polskiej znalazło się między innymi kilkanaście mniej lub bardziej zaskakujących propozycji. W polskiej prasie aż wrzało, sama prześcigała się w namiętnych dyskusjach na temat nazwy. Gazeta Kurier Warszawski zaproponowała setnika, natomiast Kurier Lwowski piasta. Wśród innych nazw był między innymi: lech, pol, polonia, sarmat i kościuszko. Ludzie bezapelacyjnie wybierali lecha na nazwę dla polskiej waluty, jednak władze polskie podczas sejmowych dyskusji 28 listopada 1919 r. wybrały jednogłośnie nazwę złoty odpowiadającą 100 groszom. Nazwa ta z kolei jest bardzo bliska polskiej historii, ponieważ jest związana z historyczną jednostką monetarną Królestwa Polskiego. Sama złotówka oparta jest na parytecie złota, którego wartość ustalono, że wynosi 9/31 grama, czyli około 0,29 uncji czystego złota. Z racji na problemy ekonomiczne po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wymiana marki na złotówki rozpoczęła się w pierwszej połowie 1924 roku, natomiast sama wymiana trwała do połowy kolejnego roku.
W marcu 2019 roku Polska obchodziła hucznie setną rocznicę uchwalenia nazwy złoty dla waluty Rzeczypospolitej Polskiej. W ciągu całego roku trwały różnorakie wydarzenia mające na celu uczcić tę rocznicę. Również w tym roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu zestawy złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich „100 lat złotego” oraz serię monet „Dzieje złotego” prezentuje tym sposobem historię polskiej waluty od XVI do XX wieku.
Nigdy nie wiadomo, ile jeszcze przetrwa polski złoty, ponieważ Polska wraz ze swoim przystąpieniem do Unii Europejskiej powinna przyjąć wspólną walutę, jaką jest euro. Jednak pomimo bycia 17 lat we Wspólnocie polski złoty ma się nadal dobrze. Rozmowy na temat zmiany waluty powracają co najmniej raz do roku. Jednak nigdy nie zostały podjęte żadne kroki w jednym bądź drugim kierunku.
Źródło:
- https://www.nbp.pl/edukacja/dodatki_edukacyjne/mowia_wieki/PPPW_12.pdf
- https://polskiobserwator.de/lifestyle/historia-polskiej-waluty-ciekawostki/
- https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2019/100lat_zlotego_obchody.html
Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 10% kodu rabatowego na wybrane produkty.