12# ciekawostka numizmatyczna 0
12# ciekawostka numizmatyczna

Czy wiesz, że ślady pierwszego kolekcjonerstwa monet sięgają czasów pierwszego cesarza rzymskiego?

Początkowe oznak udokumentowanego kolekcjonowania i gromadzenia monet z różnych regionów kraju i nie tylko sięgają czasów panowania cezara Oktawiana Augusta. Zbierał on monety zarówno rzymskie jak i te pochodzące z barbaricum, będącymi terenami poza wpływami kultury antycznej, czyli tymi mieszczącymi się za Renem i Dunajem. Rzymski historyk Gajusz Swetoniusz (69-122) w zbiorze dwunastu biografii De vita Caesarum (Żywoty cezarów) pisał dość sporo na temat kolekcjonerskiego zamiłowania cesarza. Co ciekawe, pierwsze monety pamiątkowe były emitowane za czasów cesarza Decjusza Trajana (249-251), który uważał, że odwzorowywały jego boskich poprzedników. 

Natomiast pierwszym znanym polskim kolekcjonerem był biskup chełmiński żyjący u schyłku XV wieku. Jego zamiłowanie zostało opisane przez pruskiego kronikarza, który jego kolekcjonerstwo zrównał z przejawem głupoty starego człowieka, który całymi dniami oglądał swoje numizmaty w swoim zamku. Kolejnymi władcami ogarniętymi pasją numizmatyzmu byli między innymi:  Jan Olbracht, Władysław IV Waza, Jan III Sobieski, August II i jego syn oraz Stanisław II August.  Stanisław II był najbardziej znanym kolekcjonerem za czasów monarchicznej Polski, swoje okazy zbierał w dedykowanych do tego kasetkach.  Król Stanisław August w historii  był zapamiętany jako ostatni elekcyjny król Polski, znany głównie ze swojego zamiłowania do dzieł sztuki. Kolekcjonował skarby kultury i literatury, posiadał obszerne zbiory pełne obrazów, medali i monet. Część z nich musiała zostać wyprzedana, ponieważ po upadku państwo Polskie miało bardzo dużo naglących długów.

Od 2013 roku NBP emituje serię monet Skarby Stanisława Augusta, która powstała na skutek inspiracji dziedzictwem króla. 

Źródła:

  • https://kolekcjonet.pl/2017/03/01/kilka-ciekawostek-o-pieniadzach-i-numizmatyce-ktorych-mogles-nie-wiedziec/
  • https://wiadomosci.onet.pl/swiat/oktawian-august-pierwszy-cesarz-cesarstwa-rzymskiego/k0zbsm9?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Oktawian_August
  • https://www.imperiumromanum.edu.pl/biografie/oktawian-august/

_____________

Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty. 
https://numizmatyczny.com/newsletter 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium