9# ciekawostka numizmatyczna 0
9# ciekawostka numizmatyczna

Czy wiesz, że najdroższa jednodolarówka świata pochodzi z 1794 roku?

W lutym 2016 roku z Zamku Królewskim w Warszawie była wystawiana unikatowa, ale też najdroższa moneta świata. Jej produkcja sięga 1974 roku kiedy to 15 października mennica w Stanach Zjednoczonych zaczęła bicie jednodolarówek. Jednakże proces musiał się bardzo szybko zakończyć, ponieważ mincerze zauważyli, że narzędzia, którymi w tym czasie dysponowali, nie nadają się do bicia monet o dużych rozmiarach i nakładach. Najdroższa jednodolarówka wyjściowo była wybita w nakładzie 1758 sztuk, natomiast na świecie najprawdopodobniej pozostało 130 sztuk w zwykle w bardzo złym stanie zachowania. W drugiej połowie XVIII można było zapomnieć o bardziej zaawansowanym procesie produkcji, ponieważ w tych czasach  matryca miała swój czas eksploatacji. Po wybiciu pierwszych około 2-3 tysięcy monet matryca zaczynała się zacierać, a pusta powierzchnia między nimi się zatraciła. Im  dalej trwał proces menniczy, tym  monety wychodziły w  coraz to gorszym stanie. Moneta jest zwana Flowing Hair Liberty, określana również nazwą Neil/Carter zawdzięcza swoim dwóm właścicielom. Historia numizmatyki w USA narodziła się po Ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, natomiast kilkanaście lat później na mocy ustawy dolar stał się jednostką monetarną Stanów Zjednoczonych.

najdroższa moneta świata - jednodolarówka 1794 rok

Moneta była wzorowana na dolarze hiszpańskim, który był bardzo popularną monetą na rynku globalnym. Projektantem pierwszej srebrnej monety był Robert Scott. Z jednej strony monety znajduje się wizerunek orła, natomiast z drugiej widnieje jeszcze długowłosa bogini wolności, która podczas procesu menniczego oraz zmian wprowadzanych w matrycach utraciła swoje długie włosy na rzecz krótszych.

 najdroższa moneta świata - jednodolarówka 1794 rok  najdroższa moneta świata - jednodolarówka 1794 rok

Na historycznej aukcji trwającej w 2013 roku ta moneta została sprzedana za ponad 10 mln dolarów. W 2020 roku 8 października odbędzie się kolejna aukcja  w Las Vegas, podczas której dojdzie do kolejnej sprzedaży monety. W lutym 2016 roku w Muzeum Królewskim w Warszawie ta moneta została wystawiona wraz z kopią Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych o wartości 4 mln dolarów oraz inne cenne artefakty. 

Źródła: 

  • https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/archiwum-wystaw-czasowych/najdrozsza-moneta-swiata-flowing-hair-liberty
  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Flowing-Hair-Liberty-Dollar-najdrozsza-moneta-swiata-znow-na-aukcji-7957291.html
  • https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/najdrozsza-moneta-swiata-znow-trafi-na-aukcje-4684162
  • https://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/1,141635,19582805,ile-jest-warta-najdrozsza-jednodolarowka-na-swiecie-sprawdz.html

Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 10% kodu rabatowego na wybrane produkty. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium