13# ciekawostka numizmatyczna 0
13# ciekawostka numizmatyczna

Czy wiesz, że numizmatyka nie tylko historią stoi? 

Na monetach od zarania dziejów odbija się nasza kultura i dziedzictwo. Na numizmatach najczęściej pojawiają się wizerunki nawiązujące do wydarzeń, historii, postaci, znanych miejsc oraz symboli kojarzonych z państwem. Każda przemiana obecna  w społeczeństwie czy gospodarce odbija się na sposobie bicia monety, cenie oraz na zdobieniach, które pokrywają numizmat. Światowe mennice pomimo natłoku inspiracji do tworzenia coraz to nowych wizerunków na monetach, zwykle nawiązujących do rocznic, wydarzeń, miejsc czy osób nie zapominają o ważnym fenomenie dla rozwoju społeczeństwa, jakim jest kultura popularna (popkultura), która również jest zwierciadłem przemian zachodzących w społeczeństwie niezależnie od ich pochodzenia. Każdy człowiek, biorąc nie tylko świadomy udział w tworzeniu kultury może przejrzeć się w zwierciadle, jakim są grafiki, seriale, filmy czy nawet literatura, gdzie są obecne świadectwa wszystkich globalnych fenomenów. 

Monety i medale kolekcjonerskie w Polsce poświęcone popkulturze 

Na polskim podwórku numizmatycznym numizmatami o charakterze popkulturowym może pochwalić się Mennica Gdańska, w której kolekcji możemy znaleźć monety, które powinny zainteresować  fanów Wiedźmina. Planowo seria ma zawierać 8 monet kolekcjonerskich, które mają opowiadać historię znaną z sagi. Dzięki czemu fani nie zależnie, od czego rozpoczęli swoją przygodę, czy od książek, gier, filmów czy seriali będą zadowoleni tymi wytworami. Pierwsza moneta nawiązuje do opowiadania Ostatnie życzenie pochodzące z drugiego w chronologii zbioru opowiadań o tym samym tytule. Moneta przedstawia jedną z kluczowych scen pochodzących z Wiedźmina między innymi starcie Geralta z Dżinem. Na monecie został zaprezentowany dzierżący w dłoni pozłacany miecz oraz wiedźmiński symbol wilka  Geralt, w tle Yennefer trzymająca kulę w efekcie 3D. Widoczny jest również kulący się w nogach Jaskier i wizerunek Dżina. Natomiast awers przedstawia główną salę w zamku w Cintrze.

moneta kolekcjonerska - Wiedźmin Ostatnie życzenie

Druga moneta nawiązuje do opowiadania pochodzącego z drugiego zbioru opowiadań Ostatnie życzenie o tytule Kwestia ceny. Na monecie widnieje Jeż z Erlenwaldu ujawniający swoje oblicze podczas uczty na dworze królowej Calanthe. To opowiadanie jest jednym z ważniejszych opowiadań, ponieważ tutaj pojawia się Dziecko niespodzianka. Na awersie widnieje Geralt podjeżdżający pod bramę zamku. 

moneta kolekcjonerska - Wiedźmin - Kwestia ceny

Światowe mennice dzięki takim emisjom starają się zerwać z wizerunkiem poważnego i nudnego kolekcjonera ogarniętego historyczną pasją na rzecz kolekcjonera nowoczesnego, który posiada również inne zainteresowania, które może pokazać na monetach. Na świecie istnieją 4 mennice, które mogą pochwalić się numizmatami inspirowanymi popkulturą:

 • The Perth Mint

Najstarsza mennica świata pochodząca z Australii może poszczycić się zbiorami skupionymi na seriach takich jak Star Trek, Star Wars, Barbie, Disney, Simpsons, Marvel oraz Doctor Who. Mennica wydaje monety w różnych wariantach zdobień oraz wag. Emitowane są nie tylko monety, ale również  medale pamiątkowe przedstawiające różne postacie, wydarzenia znane z seriali czy statki kosmiczne. Najciekawszymi są między innymi monety:

moneta kolekcjonerska - marvel - captain marvel - the perth mint moneta kolekcjonerska - doctor who - weeping angel - perth mint

 

 • The Royal Canadian Mint

Najwspanialszą propozycją monet nawiązujących do popkultury wyemitowała kanadyjska mennica królewska, która aby uczcić  25-lecie Star Trek: Deep Space Nine wyemitowała wyjątkową monetę. Została wybita przy użyciu zaawansowanej technologii, która gwarantowała zupełnie nowy wizerunek grawerowanych elementów. Na monecie został przedstawiony kultowy statek kosmiczny znajdujący się na orbicie znany z  serii Star Trek, którego wizerunek dzięki nowej technologii sprawia wrażenia zawijanego od awersu do krawędzi monety. Moneta swoim kształtem przypomina stację kosmiczną wraz z elementami wnęk dokujących. Na awersie i rewersie monety widnieją kolorowe obrazy systemu bajorańskiego.

moneta kolekcjonerska - star trek - the royal canadian mint

 

 • The New Zealand Mint

Nowozelandzka mennica słynie z dużej oferty monet i medali inspirowanych popkulturą wśród nich znalazł się między innymi Harry Potter, DC Comics, Star Wars, Star Trek, Myszka Mikki oraz wiele, wiele innych propozycji. 

moneta kolekcjonerska - harry potter - hogwart - the new zealand mintmoneta kolekcjonerska - star wars - the new zealand mint

 • The Royal Mint 

Brytyjska Mennica Królewska w swojej ofercie posiada szeroką gamę monet  poświęconych popkulturze, wśród nich znalazł się klasyczna seria  jak Star Wars, która bardzo często pojawia się wśród ofert mennicy. Warto zauważyć, że mennica przedstawiła w swojej ofercie bardzo dużą  ilość monet, banknotów i medali inspirowanych dziedzictwem brytyjskiej kultury m.in. Sherlock Holmes, James Bond czy seria monet poświęconych znanej brytyjskiej pisarce kryminałów Agacie Christie. W ofercie również znalazł się Paddington, The Snowman, Frankenstein oraz Winnie the Pooh. Mennica wydała również medale upamiętniające kulturalny fenomen -  Game of Thrones. Medale ukazywały dwa najważniejsze rody - Starków i Targaryenów. 

moneta kolekcjonerska - agatha christie - the royal mintmedal - game of thrones - the royal mintmoneta kolekcjonerska - sherlock - the royal mint

Pod względem kolekcjonerskim monety inspirowane popkulturą mogą być niezłą gratką dla kolekcjonerów oraz fanów danego wytworu kultury, ponieważ zwykle są one bardzo bogato zdobione i emitowane w bardzo niskich nakładach. Monety inspirowane dziełami popkultury są bardzo atrakcyjną inwestycją dla amatorów jak i doświadczonych kolekcjonerów. Pop kulturalne monety mogą być bardzo dobrą zachętą dla nowych osób zainteresowanych dziedziną numizmatyki, lub mogą być inspiracją do dalszego kolekcjonowania monet poświęconych wydarzeniom historycznym jak i fenomenom kulturalnym, lub po prostu dokładnego zgłębienia dziedziny numizmatyki. 

Źródła:

 • https://niestatystyczny.pl/2019/11/11/kolekcjonerskie-monety-inspirowane-wiedzminem/
 • https://businessinsider.com.pl/finanse/inwestowanie/numizmatyka-wraca-do-lask-wiedzmin-i-inne-elementy-popkultury-jako-inwestycja/prrzxmh
 • https://menway.interia.pl/popkultura/news-ksiazki-gry-seriale-a-teraz-monety-wiedzmin-zawladnal-popkul,nId,4281331#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
 • https://www.mint.ca/store/article/article.jsp?itemId=800020
 • https://www.perthmint.com/
 • https://www.nzmint.com/
 • https://www.royalmint.com/

Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty
https://numizmatyczny.com/newsletter 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium