17# ciekawostka numizmatyczna 0
17# ciekawostka numizmatyczna

Przesądy jako spadek po wierzeniach pogańskich, słowiańskich i kultury masowej.

Każdy z nas  zapewne zna wiele przesądów związanych z życiem codziennym. Bogactwem zabobonów może pochwalić się praktycznie każdy kraj, ponieważ to wynika w pewnym sensie z ludzkiej mentalności. Ludzie, stabilizacji, mają nadzieję, że istnieją pewne związki przyczynowo-skutkowe między zdarzeniami, które mogą pomóc w powodzeniu. Bardzo często to właśnie przesądy stają się doskonałym kozłem ofiarnym dla ludzi, którzy nie potrafiąc sobie poradzić z otaczającą rzeczywistością. Zrzucają winę na coś całkowicie irracjonalnego i zewnętrznego, czyli przeznaczenie czy czynniki niezwiązane z nimi. Przesądy są zwykle przyjmowane przez ludzi całkowicie bezkrytycznie, emocjonalnie i bez jakiegokolwiek zastanowienia. Ludzie wierzą w to, że np. łuska karpia w portfelu pomoże się wzbogacić czy odwrócona podkowa będzie w stanie przynieść im szczęście, co w pewnym sensie jest irracjonalne, ponieważ dlaczego to akurat łuska, wibrys czy podkowa ma przynieść powodzenie albo bogactwo. 

Czy Polacy są narodem przesądnym? 

Według badań przeprowadzonych przez CBOS w 2011 roku aż 54 procent polaków wierzy w co najmniej jeden przesąd, natomiast 14 procent respondentów zadeklarowało wiarę w przynajmniej 5 przesądów znajdujących się na liście. Najczęściej zaznaczanym przesądem w który wierzą respondenci było trzymanie kciuków na szczęście i łapanie się za guzik na widok kominiarza, ponieważ to ma przynieść szczęście i powodzenie. Pomimo tego, że świat dąży ku całkowitej racjonalizacji to nadal wiara w przesądy jest dość popularna w Polsce.

Najbardziej rozpowszechnione przesądy związane z pieniędzmi i bogactwem

Zabobony związane z pieniędzmi można podzielić na kilka kategorii, które dotyczą różnych sfer życia codziennego i społecznego. W tym wpisie skupimy się na przesądach związanych z bogactwem i pieniędzmi. 

 1. Koci wąs - wąs, zwany felinologiczne wibrysem trzymany w portfelu ma zagwarantować obecność pieniędzy w portfelu. Warunek jest jeden, że koci wąs musi wypaść sam, nie może zostać wyrwany, ponieważ to może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. 
 2. Łuska karpia - wysuszona łuska pochodząca z wigilijnego karpia według wierzeń ma zapewnić obfitość pieniędzy w nadchodzącym roku, przyciągać wysokie nominały oraz chronić przed możliwą kradzieżą.
 3. Pieniądze pod obrusem wigilijnym - włożenie banknotów o wysokich nominałach pod wigilijny biały obrus ma zagwarantować mnożenie się pieniędzy w nadchodzącym  roku oraz zapewnić rodzinie dobrobyt.
 4. Torebka na podłodze - rozpowszechniony przesąd, który mówi o tym, że jeśli postawi się torebkę, plecak, czy aktówkę na podłodze, to znajdujące się w niej pieniądze będą uciekać z portfela. 
 5. Grosik na szczęście - zawsze gdy po darowujemy portfel w formie prezentu, powinniśmy włożyć  grosz do jednej z przegródek, ponieważ to gwarantuje, że obdarowana osoba nie zbankrutuje.  
 6. Liczba 8 - ósemka jest symbolem powodzenia w finansach, dlatego też warto mieć w portfelu banknot, który w numerze seryjnym będzie mieć jak największą ilość ósemek.
 7. Buty na stole - buty stawiane na stole są odpowiedzialne za wiele złych rzeczy,  jednak wśród tych najważniejszych widnieje możliwe bankructwo. 
 8. Stary portfel - portfel w którym trzymamy pieniądze powinien być nowy i w dobrym stanie, ponieważ w innych portfelach pieniądze nie będą się mnożyć i nie będą przyciągane. Jeśli w portfelu pojawiły się jakieś dziury, trzeba je bardzo szybko zaszyć złotą nitką, która symbolizuje złoto i bogactwo. 
 9. Chuchanie, dmuchanie na pieniądze - trzykrotne chuchanie na znaleziony pieniądz przyciąga kolejny. Pieniądz powinien być znaleziony, a nie odebrany czy skradziony, ponieważ to przynosi  całkowicie odwrotny skutek.
 10. Kukułka - jest to ptak przynoszący szczęście i dostatek finansowy. Jeśli usłyszymy kukanie kukułki, powinniśmy złapać się za portfel.


Źródła:

 • https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sp2-murowana-goslina/wierzyc-czy-nie-wierzyc-finansowe-przesady/ 
 • https://altao.pl/przesady-najciekawsze-najpopularniejsze-najwazniejsze.htm 
 • https://genialne.pl/przyciaganie-pieniedzy/ 
 • https://rosnijwsile.pl/69-najpopularniejsze-przesady-w-polsce-i-na-swiecie/ 
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Przes%C4%85d 
 • https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-cbos-czy-polacy-sa-przesadni,nId,2606152 
 • https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/przesady_i_etyka.html 
 • https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2011/K_130_11.PDF

 Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty
https://numizmatyczny.com/newsletter 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium