10 # ciekawostka numizmatyczna 0
10 # ciekawostka numizmatyczna

Czy wiesz, że na wysypisku gruzu w Środzie Śląskiej został znaleziony największy średniowieczny skarb? 

Środa Śląska jest jednym z najstarszych miast w Polsce. To tutaj podczas prac budowlanych został odkryty słynny skarb średzki. Jednak to nie był pierwszy raz kiedy to w  Środzie Śląskiej zostały znalezione elementy skarbu. 

Pierwszy raz skarb został znaleziony podczas remontu zabytkowej ratuszowej wieży zegarowej 1976. Robotnicy wyciągnęli zapieczętowany szczelnie zamknięty metalowy walec, który po długim trudzie został otwarty. Oczom robotników ukazały się setki monet oraz opieczętowane lakiem dokumenty. Dwa lata później została wybudowana plebania, jednak podczas budowy podczas wykonywania fundamentów zostały rzekomo znalezione kolejne skarby, jednak proboszcz parafii temu zaprzeczał. Kilka lat później, w roku 1985 na ulicy  Daszyńskiego 12 podczas wykopów kolejnych fundamentów z glinianego naczynia wysypało się mnóstwo srebrnych monet. To znalezisko nazwano małym skarbem średzkim. Podczas tych prac i wykopów wiele znalezisk wpadło w niepowołane ręce osób prywatnych, które po odkryciu przekopywało ziemię i gruzowisko gołymi rękoma. Władze państwa starały się odzyskać monety, jednak akcja Korona nie powiodła się, ponieważ ludzie starali się ukryć swoje zdobycze w najbardziej nieoczywistych miejscach. Kolejne wykopy budowlane na ulicy Daszyńskiego w 1988 roku doprowadziły do znalezienia kolejnego odkrycia, którym były m.in. klejnoty, monety oraz damska złota korona. Na budowie jak i na terenie składowiska gruzu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odkryto część większego skarbu średzkiego. Wśród znalezisk głównie były wyroby złotnicze, biżuteria,  klejnoty pochodzenia królewskiego i carskiego oraz monety w tym złote floreny i grosze. Zbiory są szacowane na około 250 mln zł. Skarb Średzki prezentowany jest we wrocławskim Muzeum Narodowym oraz w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.

                        skarb średzki - korona        skarb średzki - korona

Skąd się wziął czeski skarb na śląskiej ziemi?

Skarb przywędrował do Polski z Pragi. Skarb sięga XIV wieku kiedy to Karol Luksemburski starał się o koronę carską, jednak brakowało mu ku temu funduszy. Karol Luksemburski otrzymał pokaźne fundusze od zamożnych Żydów. W tym okresie doszło do epidemii dżumy. W tym czasie doszło do pogromów żydów, którzy byli oskarżani o wywołanie plagi. Pożyczkodawca, starając się uciec przed pogromem i epidemią, zakopał swoje zbiory w piwnicy. Licząc na to, że odnajdzie je,  wracając do kraju. Niestety do tego nie doszło. 

złote floreny skarb średzki

Źródło

 • https://dziendobry.tvn.pl/a/sroda-slaska-najcenniejsze-polskie-znalezisko-odkryte-na-wysypisku-gruzu
 • https://businessinsider.com.pl/skarb-sredzki-w-srodzie-slaskiej-historia-odkrycia-bezcennego-skarbu/xkrnwdk
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Skarb_%C5%9Bredzki
 • https://archeologia.com.pl/skarb-sredzki-najcenniejsze-odkrycie-xx-wieku/ 
 • https://mnwr.pl/skarb-sredzki-3/
 • https://wyprawymarzen.pl/reportaz/skarb-sredzki-bezcenne-klejnoty-ktore-znaleziono-na-smietniku-teraz-obejrzysz-je-we-wroclawiu/
 • https://www.ppr.pl/wiadomosci/wroclaw-skarb-sredzki-od-wtorku-na-wystawie-w-muzeum-narodowym

Zdjęcia

 • https://wyprawymarzen.pl/reportaz/skarb-sredzki-bezcenne-klejnoty-ktore-znaleziono-na-smietniku-teraz-obejrzysz-je-we-wroclawiu/
 • https://www.ppr.pl/wiadomosci/wroclaw-skarb-sredzki-od-wtorku-na-wystawie-w-muzeum-narodowym
 • wikipedia 
 • pixaby i unsplash

______________

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj 10% rabat.  
https://numizmatyczny.com/newsletter 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium