16# ciekawostka numizmatyczna 0
16# ciekawostka numizmatyczna

Czy wiesz, że w Polsce została wyprodukowana moneta z kroplą najstarszej Whisky?

Odpowiedzialnym za wybicie monety wyprodukowanej z 2 uncji czystego złota (99.99%) jest polska firma Lux Coin, która zajmuje się dystrybucją oraz sprzedażą unikatowych i luksusowych dóbr w tym złota. Lux Coin za każdym razem do współpracy zaprasza renomowane firmy, które cieszą się wielkim autorytetem wśród bogatych. W tym projekcie uczestniczyła najstarsza australijska mennica na świecie Perth Mint. Firma wyemitowała serię złotych monet Spirit Coins. W skład wchodzą trzy monety stworzone z najwyższej jakości kruszcu w środku których kryje się kapsuła z najdroższymi alkoholami świata. Wszystkie monety są o nominale 50 dolarów Tuvalu i zostały wyemitowane w limitowanym nakładzie 300 sztuk każda. 

WHISKY COIN

Pierwsza wyemitowana w 2018 roku zawiera w sobie kapsułę z kroplą Whisky Glenlivet Old Vatted z 1862 roku, której proces destylacji rozpoczął się w szkockich górach i pamięta czasy sprzed powstania Stanów Zjednoczonych oraz epoki parowej. Alkohol trafił do projektu dzięki uprzejmości słynnego kolekcjonera tego trunku, Sukhindera Singha. Moneta może być traktowana jako środek płatniczy jednak jej wartość wielokrotnie przekracza wartość nominalną. Na rewersie wokół kapsuły widnieje proces destylacji Whisky, natomiast na awersie widnieje wizerunek królowej brytyjskiej. Co ciekawe wykorzystana whisky nadaje się jeszcze do konsumpcji, ponieważ trunek zamknięty jest w hermetycznej kapsule, dzięki czemu alkohol w niej zawarty jest chroniony przed dostępem powietrza oraz drobnoustrojów.

spirit coin - whisky coinspirit coin - whisky coin

RUM COIN

Druga wyemitowana w 2018 zawiera kapsułę z kroplą rum Harewood 1780 destylowaną prawie 250 lat temu na Barbadosie, a jego nazwa wywodzi się od posiadłości w której został znaleziony drogocenny trunek. Sam alkohol został wpisany do księgi Rekordów Guinnessa. Na rewersie monety znajdziemy grafikę nawiązującą do wybrzeży  Barbadosu (okręt na tle nieba, ptaków, gór oraz, drzew palmowych) natomiast na awersie widnieje herb Barbadosu oraz motto: Pride and Industry.

rum coinrum coin

COGNAC COIN

Trzecia wyemitowana w 2019 roku zawiera kapsułę z kroplą koniaku  Gautier z 1762 roku, który jest udokumentowany jako najdroższy i najstarszy trunek sprzedawany na świecie. Destylowany i przechowywany w wodach rzeki Osme w Aigre we Francji. Awers monety zdobi wizerunek tygrysa. Natomiast na rewersie monety widnieje  wizerunek nawiązujący do winnicy w regionie Koniak, m.in. winogrona, beczki i pojemniki demi-john, a w tle widać dom koniakowy.

cognac coincogna coin


Źródła:

  • https://warszawa.naszemiasto.pl/spirit-coins-warszawska-firma-produkuje-monety-z-kropla/ar/c3-4816613  
  • https://warszawa.naszemiasto.pl/spirit-coins-warszawska-firma-produkuje-monety-z-kropla/ar/c3-4808167
  • https://biznes.interia.pl/waluty/aktualnosci/news-zlota-moneta-z-najstarsza-whisky-na-swiecie-wchodzi-na-rynek,nId,4129747

Zdjęcia

  • https://www.perthmint.com/catalogue/whisky-2018-2oz-gold-proof-coin.aspx
  • https://www.perthmint.com/catalogue/cognac-2019-2oz-gold-proof-coin.aspx
  • https://www.perthmint.com/catalogue/rum-2018-2oz-gold-proof-coin.aspx

Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty
https://numizmatyczny.com/newsletter 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium