6# ciekawostka numizmatyczna 0
6# ciekawostka numizmatyczna

 Jak osoba niedowidząca lub niewidoma rozpoznaje z jakim nominałem ma do czynienia? 

Polskie monety i banknoty obiegowe emitowane przez Narodowy Bank Polski są produkowane z myślą o osobach niedowidzących i niewidomych. Każda osoba wraz z utratą wzroku lub od urodzenia niewidoma uczy się świata za pomocą pozostałych zmysłów. Użytecznym przy rozpoznawaniu nominału, który trzymamy w dłoniach jest rozpoznawanie go za pomocą samego dotyku. Jako osoby posiadające sprawny wzrok nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każda moneta czy banknot różnią się w stosunku do siebie wielkością, kształtem, obrzeżami i obwodami. 

Monety obiegowe

W Polsce funkcjonuje dziewięć monet o różnych nominałach. Każda moneta różni się od siebie wielkością, grubością oraz nacięciami na obrzeżach. Ze względu na wykończenie obwodu można je podzielić na 3 grupy:

  1. Monety z obwodem gładkim: 2 zł, 2 gr
  2. Monety z obwodem karbowanym: 5 zł, 50 gr, 20 gr, 1 gr.
  3. Monety z obwodem na przemian karbowanym i gładkim - 1 zł, 10 gr, 5 gr.

 

monety obiegowe - obrzeża

 

Banknoty obiegowe

W Polsce mamy sześć banknotów o nominałach: 500 zł, 200 zł, 50 zł, 20 zł, 10 zł.  Różnią się głównie wielkością oraz wypukłym elementem w dolnym lewym rogu banknotu. 

  1. 10 zł - kwadrat
  2. 20 zł - okrąg
  3. 50 zł - romb
  4. 100 zł - krzyż
  5. 200 zł - trójkąt
  6. 500 zł - dwie pionowe linie złożone z drobnych kwadratów oraz układ linii na krótszych krawędziach.

Oznaczenia te jednak nie sprawdzają się w praktyce, ponieważ w przypadku podniszczonych banknotów nie jest możliwe rozpoznanie po wypukłych elementach nominału. W przypadku banknotów jedynym wyjściem jest rozpoznanie ich po wielkościach. 

EURO jest najbardziej przyjazną  walutą dla osób niewidomych i niedowidzących

Można wspomnieć, że posiada najlepsze oznaczenia pomagające takim osobom szybko rozpoznać nominał danego banknotu. Została zaprojektowana z początkiem lat 90 XX wieku z myślą o nie małym odsetku społeczeństwa, które niedowidzi lub nie widzi. W przypadku banknotów waluty euro, dochodzą do głosu podobne czynniki jak w przypadku polskich banknotów obiegowych. Jednak dodatkowymi czynnikami są między innymi intensywne kolory, wypukłe druki oraz wielkość banknotów, która rośnie wraz z nominałem. Natomiast monety mają różne rozmiary, kształty, kolory i brzegi jak w przypadku polskich monet obiegowych.iewidomi i niedowidzący rozpoznają banknoty i monety przy pomocy samego dotyku, umieszczając je w bilonówce lub sortowniku (otwory do których dopasowuje się pieniądze) lub wykorzystując aplikacje na telefon pomagające w ich rozpoznawaniu.

Źródła:


 Zapisz się do newslettera i skorzystaj z 10% kodu rabatowego na wybrane produkty. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium