Egzotyczna moneta kolekcjonerska - Mahakala 0
Egzotyczna moneta - Mahakala

Unikatowa i niezwykła moneta  nie tylko dla wielbicieli wschodnich kultur. 

O monecie

Moneta przedstawia tybetańskiego boga usuwającego przeszkody. Została wykonana z  2 uncji srebra najwyższej próby Ag 999. Jej waga wynosi 62,20 g, natomiast jej wymiar wynosi   4,5 cm. Moneta posiada bardzo wyjątkowy, limitowany nakład - 500 sztuk. Awers monety przedstawia w centralnej części godło państwowe Republiki Kamerunu, napis Ag 999, nominał 2000 FRANCS CFA, rok emisji oraz znak mennicy m/w. Natomiast wzdłuż jej otoku  znajduje się nazwa emitenta - REPUBLIQUE DU CAMEROUN. Na rewersie monety znajduje się jedna  z manifestacji Mahakali. W dłoni dzierży złoty miecz, a na jego głowie znajduje się złota korona utworzona z pięciu czaszek (antique finish, wysoki relief, selektywne złocenie). W tle bóstwa znajduje się powierzchnia dekoracyjna, która ma symbolizować wyobrażenia negatywnych sił przed którymi broni bóstwo. 

O Mahakali

Jest najpotężniejszym Strażnikiem Dharmy w buddyzmie tybetańskim. Dharma jest prawdą, ostateczną rzeczywistością, zbiorem praw przyczyn i skutku oraz słowem określającym nauki Buddy. Mahakala zwykle jest przedstawiana w trzech różnych formach. Każda forma posiada inne właściwości oraz atrybuty. Mahakala jest bóstwem, które uosabia równocześnie demoniczną jak i boską moc. Dla nieobytych z tradycja i kulturą tybetańską Mahakala przedstawia postać  nieludzko przerażającą, jednak dla osób znających nauki tybetańskie jest przejawem współczucia, mądrości oraz pustości. Swoją mocą chroni przed przeszkodami na drodze, łagodzi choroby oraz  przyciąga mądrość, której jest personifikacją.  

O mennicy polskiej

Mennica polska jest istniejącym od ponad 250 lat polskim przedsiębiorstwem produkującym wyroby metalowe. Jest jednym z głównych producentów monet obiegowych i kolekcjonerskich dla Narodowego Banku Polskiego, oraz jedną z trzech najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie. Produkuje szeroki zakres produktów począwszy od monet obiegowych i kolekcjonerskich, wyrobów monetarnych, sztabek inwestycyjnych aż po wyroby grawersko-medalierskie. Mennica Polska jest zdobywcą prestiżowych nagród na rynku menniczym. Za oficjalną i symboliczną datę założenia Mennicy uznaje się 10 lutego 1776 roku, która została przypieczętowana podczas dwusetnej rocznicy reformy menniczej.

Moneta - https://numizmatyczny.com/mennica-polska-mahakala 

Źródła:

  • https://buddyzmwadzrajana.blogspot.com/2019/03/mahakala-wielka-sia-czasu.html
  • https://www.mennica.com.pl/
  • https://inwestycje.mennica.com.pl/mahakala-2000-frankow-cfa-moneta/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Mahakala

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium