Historia Kruggerandów 0
Historia Kruggerandów

Najsłynniejszą oraz pierwszą złotą monetą inwestycyjną na świecie był Krugerrand. Jest to pierwsza jednouncjowa złota moneta, która jest całkowicie uznanym prawnie środkiem płatniczym. Sama moneta zwykle nie posiada określonej wartości nominalnej, ponieważ jej wartość zależy od aktualnej ceny użytego kruszcu. Pierwotnie została stworzona z 22-karatowego złota, co odpowiada w klasyfikacji próbie 916. Moneta zawiera domieszkę miedzi, która powoduje, że jest twarda i odporniejsza na czynniki mechaniczne jak ścieranie czy zarysowania lepiej niż czyste złoto.

Skąd się pochodzi nazwa Krugerrand?

Nazwa monety KRUGERRAND jest połączeniem dwóch słów KRUGER i RAND, pierwszy człon pochodzi od nazwiska Paula Krugera, natomiast druga pochodzi od nazwy waluty funkcjonującej w RPA.

Kim był Paul Kruger?

Paul Kruger  był południowoafrykańskim politykiem pochodzenia bursko-niemieckiego. Był potomkiem holenderskich białoskórych osadników w RPA, którzy utrzymywali się z rolnictwa wykorzystując czarnoskórych niewolników. Postępująca anglicyzacja burskiej kolonii ze względu na odkryte złoża złota i diamentów, była głównym powodem walk o władzę i wpływy. Kruger wyznawał zasady współcześnie zwane rasistowskimi. Był postacią silną, ale bardzo kontrowersyjną. Paul Kruger był głównie znany z tego, że był prezydentem niezależnego kraju Burów, Republiki Transwalu. 

Krótka historia sukcesu kryjącego się za pierwszymi monetami inwestycyjnymi

W latach 60 XX wieku na terenie RPA zostały odkryte bardzo duże złoża złota oraz diamentów. Monety inwestycyjne powstały z racji na duże zapotrzebowanie prywatnych kupców i inwestorów na posiadanie zabezpieczenia dla kapitału, ponieważ złoto kiedyś jak i dzisiaj utrzymuje wartość na bardzo wysokim poziomie. Ówcześnie praktycznie nikt prywatny nie inwestował w złoto. Było to zarezerwowane tylko dla większych spółek. Co ciekawe w Stanach Zjednoczonych panował wtedy całkowity zakaz posiadania i handlu złotem. 

Pierwsza seria najsłynniejszych Krugerrandów została wybita w 1967 roku, a jej produkcja roczna do 1969 wynosiła poniżej 50 tys. sztuk nakładu. Z początkiem lat 70 XX wieku podskoczyła do 500 tys. sztuk. Przełomowym czasem były lata 80, ponieważ wtedy został zniesiony zakaz krępujący inwestorów w USA.  W tym czasie nakład  sprzedanych monet wynosił ponad 3 miliony. Krugerandy w tych czasach stały się nieodłącznym symbolem RPA, jednak miały swój moment niesławy, ponieważ kojarzyły się z rządami apartheidu, który oddzielał białoskórych od czarnoskórych w praktycznie wszystkich dziedzinach życia, prowadziło to do dyskryminacji tych drugich przez tych pierwszych. Większość państw zachodnich (USA i Wielka Brytania)  poprzez te działania nałożyło na RPA sankcję, które również zakazywały import złotych monet inwestycyjnych, co było  chwilowym kryzysem w mennicy. 

Złota mennica - Rand Rafinery 

Krugerrand do dnia dzisiejszego jest symbolem RPA i jest bity przez mennicę Rand Refinery leżącą w południowej części Afryki. Obecnie Rand Rafinery stanowi największy na świecie jednolity kompleks produkcji i przetwórstwa metali szlachetnych. Nie tylko wybija sztabki złota i produkuje monety Krugerrand, ale specjalizuje się również w wytwarzaniu półproduktów jubilerskich oraz produktów na potrzeby przemysłu. W późniejszych czasach inne mennice poszły za przykładem Rand Rafinery i zaczęły produkować własne srebrne oraz złote monety inwestycyjne. Można wymienić między innymi Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy czy Chińska Panda

Rewers i awers monety

Wizerunek znajdujący się na awersie i rewersie monety nie zmienił się praktycznie od samego początku. Jedyne zmiany, które zachodziły na monecie to: data produkcji oraz zawartość złota. Wraz z 1980 rokiem zaczęto produkować monety bulionowe w innych zawartościach złota od jednej uncji po dziesiątą część uncji czystego złota. Na awersie monety widnieje wizerunek popiersia Paula Krugera, w otoku znajduje się napis SUID AFRIKA w języku afrykanerskim i SOUTH AFRICA po angielsku. Natomiast  na rewersie umieszczono wizerunek antylopy springbok, będącej narodowym  symbolem Południowej Afryki, nazwę Krugerrand, rok emisji, nominał i zawartość złota (również w obu językach). 

krugerrandkrugerrand

[moneta] https://numizmatyczny.com/krugerrand-1oz-moneta-inwestycyjna

Fotografia:

  • sklep internetowy numizmatyczny.com

Źródła:

  • https://pieniadze.rp.pl/inwestycje/sztuka/10132-krugerrand-krol-zlotych-monet
  • https://zlota-uncja.pl/pl/metale-szlachetne-i-inwestycyjne-blog/8_Krugerrand-i-jego-historia-.html
  • https://tavex.pl/bialo-czarna-historia-zlotego-krugerranda/
  • https://tavex.pl/wielkosc-emisji-krugerranda-czyli-ile-wybito-krugerrandow/
  • https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/poradnik-inwestora-szczegoly/krugerrand-najpopularniejsza-moneta-bulionowa-swiata
  • https://79element.pl/content/42_krugerrand-wszystko-co-powinienes-wiedziec 

Zapisz się do newslettera i zyskaj darmową dostawę!
https://numizmatyczny.com/newsletter

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium