Bolesław Krzywousty był znany jako Polski książę z dynastii Piastów, był synem króla Władysława Hermana, który całkowicie odmienił wizerunek polskiej polityki zagranicznej między innymi zawarł pokój z Czechami. Bolesław Krzywousty w młodości walczył przeciwko swojemu ojcu, który według jego opinii służył Czechom i Niemcom. Według wielu domysłów jego przydomek pochodzi od możliwej wady genetycznej, która zdeformowała jego mimikę. Metaforycznie może to być odniesienie do krzywoprzysięstwa władcy lub okazywanego grymasu pogardy wobec ojca.
Nowa polityka monetarna księcia
Trzecią monetą, która została wyemitowana z serii Historia monety polskiej jest denar drugiego typu wybijany podczas rządów Bolesława III Krzywoustego. Moneta najprawdopodobniej była bita w 1107 roku podczas gdy Bolesław III Krzywousty objął władzę jednocześnie pozbawiając tego stanowiska swojego przyrodniego brata Zbigniewa. Za czasów panowania ojca Krzywoustego był emitowany zaledwie jeden typ monety, który przez lata nie zmieniał swojego wyglądu. Nowy władca od czasu do czasu wymieniał obiegowe monety na nowe różniące się od starych przedstawionymi grafikami. Jego synowie w kolejnych latach rozbudowali ten system, przede wszystkim podczas rządów Mieszka III Starego. Zostało odnalezionych i udokumentowanych sześć denarów za czasów tego księcia, jednak NBP postanowiło przedstawić drugi z nich.
Denar typu 2. Bolesława III Krzywoustego
Na awersie denara widnieje wizerunek księcia siedzącego na tronie trzymającego w prawej dłoni miecz, który symbolizuję sprawiedliwe i silne rządy. Natomiast jego lewa ręka jest wzniesiona do góry, co odzwierciedla pokój, tym którzy oddadzą się pod całkowitą opiekę władcy. Na tej stronie widnieje również napis BOLEZLAVS (Bolesław). Po raz kolejny na rewersie został przedstawiony sakralny symbol, czyli krzyż z czterema punktami, z których każdy z nich umiejscowiony jest między jego ramionami. Widnieje również słowo DENARIVS (Denar).
Na awersie monety wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski w ramach serii Historia monety polskiej widnieje wizerunek rewersu denara Bolesława Krzywoustego oraz awers monety 10-złotowej przypominającej współczesne monety obiegowe, na której znajdują się napisy: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz rok emisji, czyli 2014. Na rewersie widnieje wizerunek awersu denara z wizerunkiem Bolesława Śmiałego. Z lewej strony poza podobizną denara przedstawiona została średniowieczna baszta. Również na rewersie na otoku widnieje napis: DENAR BOLESŁAWA III KRZYWOUSTEGO.
[moneta] https://numizmatyczny.com/moneta-10-zl-denar-krzywoustego
Źródła:
- https://ciekawostkihistoryczne.pl/leksykon/boleslaw-krzywousty-1086-1138/
- https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2014/2014_04___denar_krzywoustego_pl.pdf
- https://dzieje.pl/postacie/boleslaw-krzywousty
Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty
https://numizmatyczny.com/newsletter