Gruba moneta Władysława IV, czyli Historia Monety Polskiej - część IX 0
Gruba moneta Władysława IV, czyli Historia Monety Polskiej - część VIII

Podczas panowania Władysława IV mennice nie emitowały drobnych monet. Skupiały się na produkcji monet grubych w postaci złotych dukatów oraz srebrnych półtalarów i talarów. Sejm jeszcze w 1627 roku zakazał bowiem jej emitowania, ponieważ do kraju napłynęło bardzo dużo obcej monety o złej jakości. Przedstawiona moneta jest talarem emitowanym przez mennicę bydgoską w 1642 roku.

Mecenas sztuki Władysław IV

Władysław IV był elekcyjnym królem Polski w latach 1632-1648. Pochodził z dynastii Wazów.  Znany jako twórca polskiej floty wojennej i zaangażowany mecenas sztuki.

Talar Władysława IV

Narodowy Bank Polski w 2017 roku wyemitował dwunastą monetę z serii Historia Monety Polskiej, która przedstawia talar Władysława IV. Jak wszystkie poprzednie moneta z tej serii została wyemitowana ze srebra próby Ag 925 o nominale 20 złotych.

” Awers tej nowej kompozycji określa okrągły stempel z godłem i nazwą Rzeczpospolita Polska, datą 2017 i nominałem 20 ZŁ. Tło metryczki stanowi natomiast rewers zabytkowego talara Władysława IV z 1642 r. z ukoronowaną, 9-polową tarczą z herbami Polski, Litwy, Szwecji, Gotlandii i Snopkiem Wazów w środku. Tarcza została obwiedziona łańcuchem orderu Złotego Runa, który na dole rozdzielił napis. Po bokach tarczy data 16 – 4Z oraz litery G – G będące inicjałami Gabriela Gerlöffa, dzierżawcy mennicy bydgoskiej. Wokół biegnie legenda: ·SAM[ogitiae]:LIV[oniae]:NEC:NO[n]:SV[ecorum] (Złote Runo) GOT[orum]:VAN[dalorum]:Q[ue]:HAE[reditarius]:REX· Na tym tle umieszczono konną postać Władysława IV. Jest ona wzorowana na scenie hołdu składanego królowi przez ruskich bojarów po zdobyciu Smoleńska. Scena ta widnieje na boku królewskiego sarkofagu, który znajduje się w katedrze na Wawelu. Strona odwrotna monety pamiątkowej, czyli strona główna talara Władysława IV, przedstawia piękne, ukoronowane popiersie króla w bogatej szacie, a w otoku legendę: VLA[dislaus]:IIII:D[ei]:G[ratia]: REX:POL[oniae]· (na małej tarczy herb Sas Jana Daniłowicza, podskarbiego wielkiego koronnego) M[agnus]·D[ux]:LIT[uaniae]:RVS[siae]:PR[ussiae]:MA[soviae]·, co razem tłumaczymy: Władysław IV z Bożej łaski król Polski, wielki książę Litwy, Rusi, Prus, Mazowsza, Żmudzi, Inflant, jak też Szwedów, Gotów, Wandalów dziedziczny król.W tle wizerunku królewskiego popiersia umieszczono objaśnienie rodzaju monety: TALAR WŁADYSŁAWA IV.”

Oryginalna moneta

talr

 

Moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych

talartalr

[moneta] https://numizmatyczny.com/moneta-20-zl-talar-wladyslawa

Źródła:

  • https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2017/2017_25___talar_pl.pdf
  • https://ciekawostkihistoryczne.pl/leksykon/wladyslaw-iv-waza-1595-1648/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_IV_Waza

Zapisz się do newslettera i zyskaj darmową dostawę!
https://numizmatyczny.com/newsletter

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium