Pierwsze grosze Kazimierza Wielkiego, czyli Historia Monety Polskiej - część V 0
Pierwsze grosze Kazimierza Wielkiego, czyli Historia Monety Polskiej - część IV

Za czasów panowania Kazimierza Wielkiego doszło na terenie Polski do wielu ważnych reform monetarnych. W Polsce zjednoczonej po rozbiciu dzielnicowym w obiegu było bardzo wiele różnorakich monet.  Podczas jego rządów w mennicach były wybijane trzy nowe jednostki pieniężne, które stały obok różnorodnych denarów - grosz, kwartalnik, ćwierćgrosz, zwany  kwartalnikiem małym. Ich korelacje między sobą nie są jeszcze znane, ponieważ wśród historyków trwają wzburzone dyskusje. Wraz z rządami Kazimierza Wielkiego Polska weszła w nową erę w mennictwie polskim - grosze.

Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną

Kazimierz Wielki był królem Polski z dynastii Piastów. Panował w latach 1333 do 1370. Podczas jego długich rządów nastąpił szybki rozwój gospodarczy, polityczny i kulturalny. Doszło do wielu  reform w tym między innymi monetarnej i skarbowej. Kazimierz Wielki popierał rozwój miast oraz pomagał im wzrastać w siłę, poprzez rozbudowę osadnictwa. Założył uniwersytet w Krakowie. Swoimi działaniami podkreślił wagę państwa wśród innych państw. Kazimierz słynął z tego, że podążał za maksymą „Jeden władca, jedno królestwo, jedna moneta”, dlatego też priorytetem dla niego była reforma monetarna, która zjednoczy państwo.

Grosz krakowski

Grosz krakowski bity podczas rządów Kazimierza Wielkiego był monetą wzorowaną na groszu praskim, która z  końcem XIII stulecia była wybijana przez ówczesnego władcę Czech. Z roku na rok obniżano ich stopę menniczą, co prowadziło do tego, że emitenci się bogacili, ponieważ ich wartość była wyższa niż koszty produkcji. W Polsce produkcja groszów była na tyle nieopłacalna z racji na braki złóż kruszcu, że ich produkcja musiała być zaniechana w zamian za wzmożoną produkcję kwartalników, których emisja była dużo bardziej opłacalna. Nie grosze więc, ale kwartniki były podstawową monetą Kazimierza Wielkiego, które przez dłuższy czas były bardzo często emitowaną monetą.

Historia monety polskiej - grosz Kazimierza Wielkiego

Grosz Kazimierza Wielkiego jest siódmą monetą z serii Historia Monety Polskiej wyemitowaną w 2015 roku przez Narodowy Bank Polski. Na rewersie został przedstawiony rewers grosza krakowskiego Kazimierza Wielkiego, przedstawiający orła białego w koronie oraz napis: +GROSSI CRACOVIENSES (grosze krakowskie). W tle z lewej strony widnieje fragment drzwi katedry na Wawelu z wielokrotnie powtarzającym się monogramem imienia króla Kazimierza (literą K pod koroną). Wzdłuż otoku po prawej stronie została przedstawiona nazwa monety: GROSZ KAZIMIERZA WIELKIEGO. Natomiast na awersie widnieje awers grosza krakowskiego Kazimierza Wielkiego przedstawiający koronę królewską. W otoku grosza widnieją napisy: +KAZIMIRVS PRIMVS +DEI GRACIA REX POLONIE (Kazimierz Wielki z bożej łaski król Polski). W tle współczesnej monety na matowej powierzchni został przedstawiony  wizerunek klęczącego Kazimierza Wielkiego z modelem kolegiaty wiślickiej w rękach. Na awersie widnieje również wizerunek awersu monety 20-złotowej przypominający awers współczesnej polskiej monety obiegowej.

Oryginalna moneta:

 grosz oryginał

Moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych

grosz kazimierza wielkiegogrosz kazimierza wielkiego

[moneta] https://numizmatyczny.com/moneta-20-zl-grosz-kazimierza-wielkiego

Źródła:

  • https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2015/2015_10___grosz_kazimierza_pl.pdf
  • http://www.historiapieniadza.pl/wp/?page_id=50
  • https://www.wilanow-palac.pl/narodziny_grosza.html
  • https://onebid.pl/pl/auction/739/lot/334/kazimierz-iii-wielki-grosz-krakowski-szeroki-rysowany-u-bandtkie
  • https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/serie/historia_monety_polskiej.html#groszkazimierza

Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty
https://numizmatyczny.com/newsletter

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium