Złota epoka w mennictwie polskim, czyli Historia Monety Polskiej - część VIII 0
Złota epoka w mennictwie polskim, czyli Historia Monety Polskiej - część VI

W mennictwo polskie wraz z panowaniem Zygmunta III Wazy weszło w  całkowicie nową złotą epokę, która łączyła się z emisją złotych monet. Niektóre z nich przetrwały do dziś i są sprzedawane na aukcjach w zawrotnych cenach. W 2018 roku na aukcje w Stanach Zjednoczonych trafiła moneta o nominale 100 dukatów Zygmunta III Wazy, która jest białym krukiem wśród innych numizmatów. Moneta, która trafiła na aukcję należała do monet wybitych i zaprojektowanych przez najwybitniejszych medalierów tamtej epoki m.in. medaliera gdańskiego Samuela Ammona (1591–1622). Jej nakład był limitowany, ponieważ była to  moneta prezentowa. Jest to najdroższa znana polska moneta.

Moneta Zygmunta III Wazy

Za czasów panowania Zygmunta III Wazy działały wówczas nieprzerwanie różne mennice, do dawnych bowiem dołączyły nowe, z których najważniejsza mieściła się w Bydgoszczy. We wszystkich tych ośrodkach bito wielkie ilości monet różnych nominałów. Na mennictwo oddziaływał jednak europejski kryzys ekonomiczny, w wyniku którego drobniejsze monety srebrne podlegały inflacji. Nie był to problem dla złotych monet, które pomimo kryzysu były bite bez większych przerw.

Miłośnik alchemii Zygmunt III Waza

Zygmunt III Waza był elekcyjnym królem Polski z dynastii Wazów wybranym po śmierci Stefana Batorego. Był królem oraz wielkim księciem litewskim w latach 1587–1632, również królem Szwecji, w której panował w latach 1592–1599. Był synem króla Szwecji Jana III Wazy i poślubionej mu polskiej królewny Katarzyny Jagiellonki. Zygmunt III Waza poświęcał swój wolny czas zagadnieniom związanym z alchemią. Co ciekawe to zainteresowanie doprowadziło do niszczycielskiego pożaru na Wawelu.

 100 dukatów Zygmunta III Wazy 

Narodowy Bank Polski w 2017 roku wyemitował jedenastą monetę z serii Historia Monety Polskiej, która przedstawia 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Jak wszystkie poprzednie monety z tej serii została wyemitowana ze srebra próby Ag 925 o nominale 20 złotych.

” Autorem stempli do niej był pochodzący z Schaffhausen w Szwajcarii medalier gdański Samuel Ammon (1591–1622). Na awersie przedstawił on zwrócone w prawo popiersie króla bez korony, w bogatej zbroi. Pod popiersiem inicjały medaliera SA i data 1621. W otoku napis: ESIGISMVNDVS·III·D:G:POLO-NI·ET·SVECIÆ·REXE. Na rewersie pod koroną tarcza dziewięciopolowa z herbami Polski i Litwy oraz Szwecji i Gotlandii, a także Snopkiem Wazów w środku. Po obu stronach tarczy inicjały dzierżawcy mennicy bydgoskiej Jakuba Jacobsona van Emden: po lewej „II”, a po prawej „VE”. Nad koroną ponownie data 16–21. W otoku kontynuacja legendy: EMAGNVS·DVX·LITVAN:RVSS: – :PRVSS :MAS:SAM:LIVON:ZC:E (Magnus Dux Lituaniae, Russiae, Prussiae, Masoviae, Samogitiae, Livoniae et cetera, czyli Wielki Książę Litwy, Rusi, Prus, Mazowsza, Żmudzi, Inflant itd). Jest to najokazalsza moneta polska mierząca w oryginale prawie 70 mm i ważąca aż 348,3 g złota. ”

Oryginalna moneta

 100 dukatów

Moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych

100 dukatów100 dukatów

[moneta] https://numizmatyczny.com/moneta-20-zl-100-dukatow-zygmunta

Źródła:

  • https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2017/2017_10___100_dukatow_pl.pdf
  • https://businessinsider.com.pl/lifestyle/luksus/100-dukatow-zygmunta-iii-wazy-jedna-z-najdrozszych-monet/b69p7qr
  • http://blognumizmatyczny.pl/2019/05/10/numizmatyczna-mapa-polski-muzeum-im-e-hutten-czapskiego-w-krakowie-100-dukatow-zygmunta-iii-bydgoszcz-1621/
  • https://ciekawostkihistoryczne.pl/leksykon/zygmunt-iii-waza-1566-1632/

Zapisz się do newslettera i zyskaj darmową dostawę!
https://numizmatyczny.com/newsletter

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium