Historia pieniądza i płatności - część V 0
Historia pieniądza i płatności - część V

Pieniądz od wielu wieków przechodzi bardzo ciekawą metamorfozę. Jedną z ostatnich i najbardziej rozpowszechnionych współcześnie jest zaistnienie pieniądza depozytowego oraz elektronicznego.

Amerykański wynalazek sprzedawców.

Karta płatnicza wywodzi się z USA.  Wszystko się zaczęło nie od samych banków, a od sklepów, które pragnęły znaleźć odpowiedni, wygodny, ale też bezpieczny sposób sprzedaży swoich produktów i usług na kredyt. Na początku sklepy wydawały karty, które były czymś na kształt dowodu dzięki, któremu konsument mógł odebrać zamówiony towar. Póżniej dzięki rozwojowi technologicznemu oraz społecznemu doszło cyfryzacji.  Pierwsza karta bankowa pojawiła się  w latach 40 XX wieku w USA, wydana przez jeden z amerykańskich banków. W Polsce pierwsze karty płatnicze pojawiły się 20 lat później, jednak swój największy szczyt popularności osiągnęły w latach 90 XX wieku, kiedy to technika, dostępność  oraz rozwój potrafiły  wspomóc ich zaistnienie. Na przełomie lat 50 i 60 rozwinęły się dwie największe firmy kart płatniczych na świecie. Są nimi MasterCard i Visa, które aktualnie  stoją na czele organizacji wspomagających i zapewniających transakcje bezgotówkowe na najwyższym poziomie. 

Transakcje bezgotówkowe. 

Dzięki rozwojowi technologii, która umożliwiła całkowitą metamorfozę pojmowania pieniędzy oraz ich deponowania powstało wiele rozwiązań, które ułatwiły przede wszystkim każdego rodzaju transakcje,  począwszy od zakupów online, przelewów,  płatności w sklepie po inwestowanie na giełdzie. Wszystko to jest możliwe dzięki dostępowi do Internetu oraz odpowiednich urządzeń, które wspomagają takie operacje. W tym wypadku głównym problemem może być awaria sieci, która spowodowałaby to, że pieniądze zdeponowane na rachunku bankowym stają się bezużyteczne, ponieważ nie ma możliwości, aby wykonać zwykły przelew czy zapłacić kartą. Warto zauważyć, że to właśnie z tego względu na to płacenie gotówką nie przeszło w pełni do lamusa tylko nadal  pomimo wszystko towarzyszy nam w codziennym życiu. Pieniądz elektroniczny czy wirtualny stał się dużo wygodniejszym środkiem płatności, ponieważ pozwala na wymianę bezgotówkową, co za tym idzie nie ma potrzeby korzystania z zasobów w czystej gotówce, co przy dużo większych transakcjach mogłoby być uciążliwe. Transakcja za pomocą kart płatniczych polega na tym, że środki pieniężne za pomocą pewnych rozwiązań technologicznych są transferowane z jednego konta bankowego na drugie. Ten typ transakcji z racji na pandemię oraz możliwość przenoszenia na banknotach i monetach drobnoustrojów znacznie bardziej się rozpowszechnił, oraz co najważniejsze dużo ludzi jest wręcz zachęcane do wykonywania transakcji w taki sposób.  

płatnośc

Rodzaje kart i płatności.

Aktualnie istnieją 3 rodzaje kart m.in. debetowa, obciążeniowa i kredytowa. Wszystkie te karty różnią się od siebie sposobem zapisu danych oraz ich przechowywania (mikroprocesor lub pasek magnetyczny). Istnieją również tzw. karty wirtualne, które służą do m-płatności lub e-płatności, i są nieskomplikowane oraz bardzo wygodne w użytkowaniu. 

Wirtualna kryptowaluta, czyli w stronę Bitcoinów.

Bitcoiny tzw. ,,monety” są jedynie matematycznym algorytmem, które zostały wymyślone i opatentowane w 2009 roku przez anonimową osobę, grupę osób, firmę ukrywającą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Transakcje bitcoinowe opierają się na zaawansowanej kryptografii oraz sieci wymiany P2P (peer-to-peer), czyli całkowicie bez pośredników.

Źródła:

  • https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-bitcoin-wirtualna-waluta-uzywana-przy-transakcjach-elektronicznych
  • https://bitcoin.org/pl/jak-to-dziala
  • https://ekonomia.gosc.pl/doc/6147551.Krotka-historia-pieniadza
  • https://staragotowka.pl/dlaczego-metale-szlachetne-zostaly-zastapione-przez-papierowe-i-plastikowe-pieniadze/
  • https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/historia-pieniadza
  • https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-pieniadz-na-przestrzeni-wiekow
  • https://szybkagotowka.pl/Finanse/krotka-historia-pieniadza
  • https://mfiles.pl/pl/index.php/Pieni%C4%85dz_elektroniczny

Fotografia

  • Unsplash

 

Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty
https://numizmatyczny.com/newsletter 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium