Moneta 10 zł 760-lecie Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie

Dostępność: dostępny od ręki
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 160,00 zł 160.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Moneta kolekcjonerska 10 zł 760-lecie Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie

Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie jest jedną z najstarszych organizacji strzeleckich związanych z obronnością miasta. Powstanie krakowskiego Bractwa Kurkowego datuje się od lokacji miasta na prawie magdeburskim w 1257 r. Obowiązkiem mieszczan była obrona grodu. Aby zapewnić im odpowiednie przygotowanie wojskowe, należało organizować szkolenie obrońców i dbać o utrzymywanie ich stałej gotowości bojowej. Bractwo Kurkowe, zwane też Towarzystwem Strzeleckim, podlegało władzom miasta, a jego członkowie wielokrotnie obronili miasto przed nieprzyjacielem. Ćwiczenia w strzelaniu przebiegały według ściśle określonych reguł. Raz w roku odbywało się uroczyste „strzelanie o królestwo”. Królem kurkowym zostawał najlepszy strzelec. Z czasem rosło znaczenie Bractwa: uczestniczyło we wszystkich wjazdach królewskich i koronacjach, organizowało turnieje i festyny. Do dzisiaj członkowie Bractwa przestrzegają bogatego ceremoniału, uczestniczą też w licznych wydarzeniach kulturalnych i historycznych Krakowa. Corocznie są organizowane zawody strzeleckie o tytuł króla kurkowego, a jego intronizacja odbywa się na Rynku Głównym w Krakowie i od lat stanowi element Święta Miasta. Nowy król kurkowy otrzymuje nominację z rąk Prezydenta Miasta Krakowa. Członkiem honorowym Bractwa Kurkowego w Krakowie był Jan Paweł II, a wśród braci honorowych znajdują się m.in. prezydent USA George W. Bush i prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Krakowskie Bractwo Kurkowe zostało uhonorowane najwyższym miejskim odznaczeniem − złotym medalem Cracoviae Merenti, a także papieskim medalem Pro Eccelsia et Pontifice, przyznanym przez Benedykta XVI.

Na rewersie monety upamiętniającej 760-lecie Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie przedstawiono symbol Bractwa − Srebrnego Kura, przekazanego przez Radę Miasta w 1565 r., na tle jego siedziby. Według legendy Bractwo otrzymało go od króla Zygmunta Augusta.

Na awersie monety ukazano Barbakan − najbardziej wysuniętą na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa. Dawniej był połączony z Bramą Floriańską, a jego główne zadanie stanowiła jej obrona. Na murze Barbakanu od strony wschodniej umieszczono tablicę pamiątkową ku czci Marcina Oracewicza, członka Bractwa Kurkowego, doskonałego strzelca, konfederata barskiego.

Zobacz również wszystkie wyemitowane w 2018 roku monety o nominale 10 zł.
Zobacz wszystkie monety wyemitowane w 2018 roku.

Źródło: Broszura NBP

Dane techniczne

Stan Zachowania Oferowanej Monety Stan Menniczy L
Zdjęcie Oferowanej Monety Zdjęcie podglądowe z NBP
Rok Emisji 2018
Stempel lustrzany
Nominał 10 złotych
Nakład 15000
Stop Ag 925
Średnica / Rozmiar Ø 32,00 mm
Dodatkowe uszlachetnienie selektywne złocenie
Waga w gramach 14,14 g
Rant gładki
Napis na rancie -
Seria Tematyczna Temat Indywidualny / Okolicznościowy
Data Emisji 09.08.2018
Grading Nie dotyczy
Katalog Fisher K(10)200
Katalog J. Parchimowicz 1415
Informacje o dodatkach Moneta w kapslu, Pudełko bankowe, Certyfikat

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium