Moneta 10 zł Roman Rybarski

Dostępność: wyprzedane - oczekiwanie na dostawę
Cena: 190,00 zł 190.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Moneta kolekcjonerska 10 złotych Wielcy polscy ekonomiści: Roman Rybarski

Jest to trzecia moneta kolekcjonerska z serii Wielcy polscy ekonomiści. Seria ukazuje wizerunki sławnych polskich ekonomistów, których koncepcje oraz dorobek naukowy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju  polskiej gospodarki, finansów oraz społeczeństwa.

Roman Rybarski (1887–1942) to jeden z najważniejszych polityków narodowej demokracji i zarazem czołowy polski ekonomista okresu międzywojnia. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczył się ekonomii pod kierunkiem Włodzimierza Czerkawskiego oraz historii gospodarczej u Franciszka Bujaka. Był członkiem Koła Braterskiego tajnego Związku Młodzieży Polskiej „Zet” i prezesem Zjednoczenia Młodzieży Narodowej. Brał udział w konferencji pokojowej po zakończeniu I wojny światowej jako ekspert polskiej delegacji. Wykładał na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1926 wszedł do Wielkiej Rady Obozu Wielkiej Polski. W latach 1928–1935 posłował do sejmu, w którym przewodził klubowi Stronnictwa Narodowego. Po 1935 roku prowadził działalność pozaparlamentarną, a po wybuchu II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną i uczestniczył w pracach Komitetu Obrony Stolicy. Aresztowany w 1941 roku przez Gestapo, został uwięziony na Pawiaku, a następnie w Auschwitz-Birkenau. W obozie stał się jednym z przywódców konspiracji, wszedł w skład tajnej Rady Wojskowej. Zmarł w wyniku wycieńczenia i choroby w marcu 1942 roku.

Rybarski był zwolennikiem umiarkowanego liberalizmu. Autor Psychologii społeczno-gospodarczej bronił idei wolnego rynku jako koncepcji najbardziej zgodnej z naturą człowieka i najlepiej służącej pomnażaniu bogactwa. Zwalczał etatyzm, przeciwstawiając się procesom nadmiernej regulacji gospodarki. Przestrzegał przed zagrożeniami związanymi z autorytarną polityką państwa i przerostem biurokracji jako czynnikami nieuchronnie prowadzącymi ku stagnacji i uwiądowi społeczeństwa.

Jednocześnie cała działalność publiczna Rybarskiego została podporządkowana idei narodowej. Uczony podkreślał, że każdy naród podąża sobie właściwą drogą rozwoju, kreując niepowtarzalną kulturę i dokonując charakterystycznych dla siebie wyborów.

Przekonania moralno-prawne powodują ukształtowanie się określonych norm, które formują się w określonym kontekście historycznym – dla każdego narodu innym. Dlatego wartości i moralność są silniejszymi czynnikami więzi społecznej niż interes ekonomiczny.

Źródeł rozwoju państwa polskiego upatrywał w wytrwałym pomnażaniu majątku. Podkreślał, że kluczem do powstania silnej Polski jest ukształtowanie licznej klasy średniej z rodzimym kapitałem pozyskanym dzięki oszczędnościom. Politykę programów socjalnych uzależniał od wzrostu dobrobytu, który powinien być uzyskany własnym wysiłkiem, by uchronić państwo i naród przed nadmiernym wpływem podmiotów zewnętrznych realizujących cele sprzeczne z interesem narodowym gospodarza.

Najważniejsze prace Rybarskiego: Marka polska a polski złoty, trzytomowy System ekonomii politycznej (Rozwój życia gospodarczego i idei gospodarczych, Teoria gospodarstwa społecznego, Psychologia społeczno-gospodarcza), Naród, jednostka i klasa, Polityka i gospodarstwo, Przyszłość gospodarcza świata, Podstawy narodowego programu gospodarczego. Wśród dzieł obejmujących analizy historyczne należy wymienić: Skarbowość Polski w dobie rozbiorów oraz Kredyt i lichwa w ekonomii samborskiej w XVIII wieku.

Na awersie monety został przedstawiony fragment sali sejmowej. Na rewersie znajduje się portret Romana Rybarskiego, a po jego lewej stronie cytat z dzieła Przyszłość gospodarcza Polski: „Naród nie jest abstrakcją, lecz żywą całością historyczną”. Powyżej znajdują się daty urodzin i śmierci Romana Rybarskiego.

Źródło: broszura NBP

Zobacz również wszystkie wyemitowane w 2019 roku monety o nominale 10 zł.
Zobacz wszystkie monety wyemitowane w 2019 roku.

Dane techniczne

Stan Zachowania Oferowanej Monety Stan Menniczy L
Zdjęcie Oferowanej Monety Zdjęcie podglądowe z NBP
Rok Emisji 2019
Stempel lustrzany
Nominał 10 złotych
Nakład do 13 000
Stop Ag 925
Średnica / Rozmiar Ø 32,00 mm
Waga w gramach 14,14 g
Rant gładki
Seria Tematyczna Wielcy polscy ekonomiści
Data Emisji 25.04.2019
Katalog Fisher K(10)214
Katalog J. Parchimowicz 1445
Informacje o dodatkach Moneta w kapslu, Pudełko bankowe, Certyfikat

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium