Moneta 50 zł Wrocław – mała ojczyzna

Dostępność: dostępny od ręki
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 1 100,00 zł 1100.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Moneta kolekcjonerska 50 złotych Wrocław – mała ojczyzna

Śląsk wraz z Wrocławiem znalazł się w obrębie państwa polskiego u schyłku panowania Mieszka I. Wrocław, od roku 1000 stolica biskupstwa, stał się jednym z najważniejszych ośrodków miejskich monarchii piastowskiej. Jego znaczenie wzrosło w okresie rozbicia dzielnicowego, zwłaszcza za rządów Henryka Brodatego i jego syna Henryka Pobożnego. Właśnie w tym czasie, w XIII w., Wrocław został zniszczony podczas najazdu tatarskiego i uzyskał lokację na prawie magdeburskim.

W XIV stuleciu Wrocław wraz z Dolnym Śląskiem stał się częścią korony czeskiej. Z tego okresu pochodzi wspaniały zabytkowy Ratusz. W XVI w. miasto znalazło się we władaniu Habsburgów. W wieku XVIII, po tzw. wojnach śląskich Wrocław został włączony do państwa pruskiego. W niemieckich rękach pozostawał do końca II wojny światowej. Na jego rozwoju przestrzennym zaważyła decyzja Napoleona z 1807 r. nakazująca rozbiórkę otaczających miasto murów.

Na rewersie monety znalazły się postacie dominikanina bł. Czesława Odrowąża i ks. Henryka Pobożnego. Książę bronił miasta przed Tatarami, a modlitwy zakonnika sprawiły, że obrona ta okazała się skuteczna. Nie są to jedyne powody ich upamiętnienia. Wraz ze swym ojcem Henrykiem Brodatym wrocławski książę nie tylko współrządził dolnośląskim księstwem, nie tylko dbał o duchowy i materialny rozwój swego dziedzictwa, lecz był także realnym pretendentem do korony. Śmierć na polu bitwy pod Legnicą przekreśliła te plany. Błogosławiony Czesław Odrowąż to patron Wrocławia, był założycielem klasztoru przy kościele św. Wojciecha i jego pierwszym przeorem. Obydwaj zajmują wyjątkowe miejsce w dziejach miasta.

Na awersie został zamieszczony widok na najstarszą, wysyconą zabytkowymi świątyniami część miasta, Ostrów Tumski.


Zobacz wszystkie monety wyemitowane w 2021 roku

 

Dane techniczne

Stan Zachowania Oferowanej Monety Stan Menniczy I
Zdjęcie Oferowanej Monety Zdjęcie podglądowe z NBP
Rok Emisji 2021
Stempel zwykły
Nominał 50 złotych
Nakład do 6000
Stop Ag 999
Średnica / Rozmiar Ø 45,00 mm
Dodatkowe uszlachetnienie selektywne złocenie
Waga w gramach 62,20 g
Rant gładki
Seria Tematyczna Temat Indywidualny / Okolicznościowy
Data Emisji 08.07.2021
Katalog Fisher K(50)022
Katalog J. Parchimowicz 1522
Informacje o dodatkach Moneta w kapslu, Pudełko bankowe, Certyfikat

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (1)

1 lipca 2021

Brawo NBP,moneta która automatycznie łapie oko.Swoim wyglądem zdaje się być z odległych czasów,bardzo ciekawa szata zdobnictwa i rys historyczny.Pozdrawiam Kolobrzeg

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium