Niezwykła kolekcja Bestii królowej 0
Niezwykła kolekcja Bestii królowej

W 2016 roku Królewska mennica w Wielkiej Brytanii rozpoczęła emisję serii monet przedstawiających heraldyczne stworzenia znane już za czasów umacniania się  panującej w państwie brytyjskim dynastii. Seria powstała, aby uczcić 65, czyli szafirowy jubileusz panowania Elżbiety II na tronie brytyjskim. Każda z monet została z pietyzmem zaprojektowana przez brytyjskiego grawera Jody Clark. 

Seria obejmuje 10 monet inwestycyjnych stworzonych ze stopu złota, srebra oraz platyny. Ostatni wariant wszedł do sprzedaży w 2017 roku.  Złota moneta jest bita w dwóch wariantach wagowych: 1 Uncja oraz ¼ Uncji. Natomiast moneta ze stopu najwyższej próby srebra jest bita w dwóch wariantach, a mianowicie 2 Uncje oraz 10 Uncji.  Z czego ta pierwsza jest niepopularnym wariantem bicia monety inwestycyjnej. 

Historia królewskich bestii

Wizerunki widoczne na monetach są stylizowane na mityczne posągi Bestii Królowej, które towarzyszyły również Królowej Elżbiecie II podczas koronacji w 1953. Stały w symetrycznym porządku pod tymczasową zachodnią oficyną opactwa Westminsterskiego. Każdy posąg składa się z bestii, która podtrzymuje tarczę, na której widnieje odznaka lub herb rodziny związanej z przodkami rodziny Królewskiej. Zostały zamówione na zlecenie u wybitnego brytyjskiego rzeźbiarza Jamesa Woodforda. Pierwotnie oryginalne bestie królowej zostały wykute w kamieniu dla króla Henryka VIII i jego trzeciej żony Jane Seymour. Aktualnie rzeźby wystawione podczas koronacji w 1953 roku można oglądać w Canadian Museum of History w Quebec, natomiast oryginalne kamienne posągi w Wielkiej Brytanii w Kew Gardens.

posągi bestii królowej

 

Monety inwestycyjne - Bestie królowej

Dotychczas wyemitowanych zostało 9 monet bulionowych. Monety przedstawiają stworzenia znane z herbów panujących dynastii oraz związanych z nimi przodków. 

  1. Lew Anglii  - pochodzi za czasów Ryszarda Lwie serce - syn Henryka II. Lew uosabia  przymioty podobne władcy odwaga, siła, męstwo. 
  2. Gryf Edwarda III  - pochodzi za czasów Edwarda III. Gryf  uosabia odwagę i siłę w budowaniu i umacnianiu państwa.
  3. Czerwony smok Walii - nawiązuje do założyciela dynastii Tudorów - dziadka Henryka VII, natomiast sam symbol smoka znajdował się na jego odznace.
  4. Jednorożec Szkocji  - (Współcześnie kojarzony z bajkami) Jednorożec był zwierzęciem potężnym i niebezpiecznym, na herbie zwykle jest uwiązany, ponieważ to gwarantowało jego uległość wobec władcy, najprawdopodobniej Jakubowi VI, który zjednoczył oba kraj.
  5. Czarny byk z Clarence - nawiązuje do rządów Edwarda IV, Wojny Róży i czasów powstania Domu Yorku  w XV w. Uosabia potęgę, siłę i odwagę.
  6. Sokół Plantagenetów  - nawiązuje do z rządów Edwarda III - Króla Plantagenetów.
  7. Yale Beaufortów  - znana jako symbol władzy matki Henryka VII, Lady Margaret Beaufort. Yale przypomina skrzyżowanie kozy z antylopą. Uosabia łaskę, elegancję i siłę.
  8. Biały Lew z Mortimer - od zawsze związany z Wielką Brytanią. Sam lew bardziej przypomina oswojonego psa.
  9. Biały Koń Hanoveru - kojarzony z Kent i za rządów Jerzego I.
  10. Biały Chart z Richmont  - kojarzony z pierwszym królem Tudorów.

Rewers przedstawia mityczne stworzenie opierające się o rodowy herb. Na otoku znajduje się nazwa i próba stopu, rok emisji oraz angielska nazwa przestawionego stworzenia. Niezmiennie na awersie każdej z monet znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, oraz nominał, który dodatkowo został wzbogacony o inskrypcję po łacinie ELIZABETH II D.G. REG. F. D tłumaczoną jako Łaska Boga, Królowa, Obrońca Wiary (oryg. Dei Gratia Regina Fidei Defensor).

 seria monet inwestycyjnych bestie królowej - lewseria monet inwestycyjnych bestie królowej

[moneta lew] https://numizmatyczny.com/bestie-2oz 

 seria monet inwestycyjnych bestie królowej - końseria monet inwestycyjnych bestie królowej - koń

[moneta koń] https://numizmatyczny.com/bestie-2oz.


Źródło:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/The_Queen%27s_Beasts_(coin)
  • https://www.royalmint.com/invest/bullion/uk-coin-ranges/queens-beasts/
  • https://en.wikipedia.org/wiki/The_Queen%27s_Beasts
  • fotografia - wikipedia

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium