Pierwsza kobieca seria monet 0
Pierwsza kobieca seria monet

Pierwsza seria monet kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski została całkowicie poświęcona kobietom. Seria jest w pewnym sensie hołdem dla najwybitniejszych polskich aktorek, które były rozpoznawalne nie tylko na terenie Polski, ale również innych krajów amerykańskich jak i europejskich.  Została zainaugurowana emisją monety przedstawiającej Helenę Modrzejewską. Do dnia dzisiejszego NBP wyemitował 2 monety.

Moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych - Helena Modrzejewska

Pierwsza moneta inaugurująca serię została wyemitowana w 2019 roku. Przedstawia ona Helenę Modrzejewską, która była najwybitniejszą polską aktorką specjalizującą się głównie w rolach szekspirowskich i tragicznych. Urodziła się w Krakowie w 1840 roku, a zmarła w 1909 w Kaliforni. Przez wielu ludzi była  uznana jako najpiękniejsza kobieta epoki. Aktorka była również matką inżyniera i konstruktora mostów Rudolfa Modrzejewskiego. Moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych  została wybita ze srebra próby 925. Na rewersie monety widnieje wizerunek Heleny Modrzejewskiej z portretu Franka Fowlera z 1884 roku. Z jej lewej strony widnieje autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy wachlarz sceniczny aktorki. Na awersie został przedstawiony fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię, Komedię i Błazna bawiącego się marionetkami.

moneta 20 zł helena modrzejewskamoneta 20 zło helena modrzejewska

[moneta] https://numizmatyczny.com/moneta-20-zlotych-helena-modrzejewska

Moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych - Antonina Hoffmann

Druga moneta z tej serii wyemitowana w dniu dzisiejszym przedstawia Antoninę Hoffmann, która była jedną najsłynniejszych polskich aktorek dramatycznych. Urodziła się w 1842 w Trzebini, natomiast zmarła w 1897 roku w Krakowie. Kreacje aktorki były nad wyraz oryginalne, ponieważ charakteryzował je bardzo duży umiar w stosowaniu póz, gestów oraz środków artystycznych. Moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych  została wybita ze srebra próby 925. Na rewersie monety widnieje popiersie Antoniny Hoffmann według rzeźby autorstwa Władysława Eliasza z 1872 r. oraz wizerunki koronek nawiązujące do kostiumów scenicznych aktorki. Natomiast na awersie został zaprezentowany wizerunek frontonu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

moneta 20 zł - antonina hoffmannmoneta 20 zł antonina hoffmann

[moneta] https://numizmatyczny.com/moneta-20-zlotych-antonina-hoffmann

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Antonina_Hoffmann
  • http://www.encyklopediateatru.pl/osoby/40833/antonina-hoffmann
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Helena_Modrzejewska
  • https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2020.html#m17

Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty
https://numizmatyczny.com/newsletter 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium