Czy warto kolekcjonować monety okolicznościowe o nominale 5 złotych? 0
Czy warto kolekcjonować monety okolicznościowe o nominale 5 złotych?

W 2014 roku Narodowy Bank Polski podjął bardzo ważną decyzję o wycofaniu z obiegu monet okolicznościowych o nominale 2 złote na rzecz monet o nominale 5 złotych. Głównym powodem tej decyzji były zarzuty, że monety o nominale 2 złote nie były emitowane w standardowych rozmiarach, co uniemożliwiało ich praktyczne wykorzystanie w zamian za zwykłe obiegowe monety np. w automatach czy parkomatach. Po zmianie nominalnej są emitowane w standardowym rozmiarze i wadze, jak monety obiegowe co pomaga w ich efektywnym wykorzystaniu. Narodowy Bank Polski swoją decyzję wspiera tym, że w innych państwach ten pomysł spotkał się z dużym powodzeniem. Klasyczne monety emitowane po denominacji w 1995 roku były emitowane ze stopu CuAl5Zn5Sn1, zwanego Nordic Gold. Natomiast aktualnie monety okolicznościowe są bite z tych samych stopów co standardowe monety obiegowe o nominale 5 złotych, czyli rdzeń z brązalu, a pierścień z miedzioniklu.

Odkryj Polskę

W 2014 roku Narodowy Bank Polski zainaugurował emisję nowych monet okolicznościowych o nominale 5 złotych. Seria Odkryj Polskę ma na celu prezentację najważniejszych i najatrakcyjniejszych zdarzeń i miejsc dla naszego kraju. W dniu dzisiejszym seria liczy dokładnie 11 emisji. Projekty wszystkich monet zostaną wybrane w ogólnopolskim konkursie dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na rdzeniu awersu monet przedstawiono wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a pod nim rok wprowadzenia do obiegu. Na pierścieniu widnieje nominał oraz napis Rzeczpospolita Polska. Rant moletowany nieregularnie z wybitym napisem NBP, co drugim obróconym o 180°, rozdzielonym gwiazdką. Rewers przedstawia kolejny motyw serii.

  1. 25 lat wolności - widnieje na niej gest Wiktorii, będący symbolem zwycięstwa i wolności. Natomiast w tle przedstawiony został kontur mapy Polski na powierzchni dekoracyjnej. 
  2. Zamek Królewski w Warszawie, na której widnieje kontur Kolumny Zygmunta na powierzchni dekoracyjnej. 
  3. Kanał Bydgoski widnieje na niej odwzorowanie zabytkowych spichrzy, znajdujących się nad rzeką Brdą w samym centrum Bydgoszczy. 
  4. Ratusz w Poznaniu - widnieje na niej wizerunek poznańskiego ratusza, ujęcie z ulicy Woźnej. 
  5. Księży Młyn w Łodzi, na której widnieje widok na przędzalnię Księżego Młyna w Łodzi. 
  6. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, na której widnieje widok na Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Natomiast w jego tle został przedstawiony wizerunek żaglowca 
  7. Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim - widnieje na niej fragment jednego z dwóch fundacyjnych malowideł z kaplicy, na którym przedstawiono króla Władysława Jagiełłę jako jeźdźcę-zwycięzcę, któremu anioł wkłada koronę na głowę.
  8. Centralny Okręg Przemysłowy - widnieje na niej siedziba dyrekcji naczelnej Zakładów Południowych (pierwotna nazwa Huty Stalowa Wola) – zaprojektowany w stylu art déco; szedowy dach hali produkcyjnej Zakładów Tele- i Radiotechnicznych w Poniatowej; kominy fabryczne oraz motyw graficzny zaczerpnięty z klatki schodowej bloku na osiedlu mieszkaniowym pracowników PZL w Mielcu, również inwestycji copowskiej.
  9. Zabytki Fromborka - widnieje na niej wizerunek bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku.
  10. Kopiec Wyzwolenia, na której widnieją wizerunki: Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich oraz fragmentu koła szybowego z kopalni „Julian”.
  11. Kościół Mariacki - widnieje na niej wizerunek fasady kościoła Mariackiego w Krakowie od strony południowo-wschodniej.

 25 lat wolnosci 5 zł zamek królewski w warszawieratusz poznań

Gdzie przechowywać?

Wszyscy, którzy pragną mieć w swojej kolekcji wszystkie monety okolicznościowe o nominale 5 złotych, mogą zaopatrzyć się w dedykowane albumy i kapsle, dzięki którym kolekcja będzie prezentować się wspaniale i co najważniejsze nie ulegnie zniszczeniu. Klasery pomogą uporządkować kolekcje co może, a dodatkowo mogą być idealną oprawą dla kolekcji.

Czy warto?

Kolekcjonowanie monet okolicznościowych o nominale 5 złotych może być ciekawym hobby jednak osoby, które są nastawione na przyszły zysk mogą nie być zadowolone z możliwego przychodu, gdyż może nie być satysfakcjonujący. Należy pamiętać, że wszystko zależy od popytu na rynku numizmatycznym oraz od nakładu emisyjnego, który w zależności od zawirowań ekonomicznych może ulec całkowitej zmianie.  Monety okolicznościowe o nominale 5 złotych są wykonane z wielką precyzją i dbałością o szczegóły dlatego też pomimo to, że nie są one rentowne to mogą cieszyć długo oko osoby kolekcjonującej.

Źródła:

  • http://imperium-pieniadza.pl/kolekcjonerskie-monety-okolicznosciowe.html
  • https://www.forbes.pl/wiadomosci/plan-emisyjny-nbp-szykuje-sie-sporo-zmian/p5wgghb
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Odkryj_Polsk%C4%99_(seria_monet)
  • https://biznes.interia.pl/waluty/aktualnosci/news-po-monety-znowu-do-kolejki,nId,3902593
  • https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/serie/Odkryj_Polske.html
  • https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2013/plan_2014.html 

Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty
https://numizmatyczny.com/newsletter 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium