XX Dzień Papieski 0
XX Dzień Papieski - przegląd monet papieskich

XX Dzień Papieski - TOTUS TUUS

Dużymi krokami zbliżają się kościelne obchody XX Dnia Papieskiego, który przypada na niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża oraz przyjęcia przez Niego imienia Jan Paweł II. Dzień 11 października  jest również okazją do świętowania 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II. Jednak to 16 października Sejm Rzeczypospolitej ustanowił święto w hołdzie papieżowi-polakowi. Tegoroczny XX Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem TOTUS TUUS, czyli Cały Twój, które odnosi się bezpośrednio całego życia papieża. Totus tuus było hasłem biskupim Karola Wojtyły, a potem kardynała Wojtyły i papieża Jana Pawła II. Hasło to zostało zaczerpnięte z dzieła św. Ludwika Marii Grignion de Montfort Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, które czytał jako dwudziestoletni młodzieniec, w czasie okupacji.  Słowa Totus Tuus – Cały Twój (Maryjo) są związane z Jego postawą wobec Boga, Maryi oraz całego życia. Papież Jan Paweł II pragnął od początku całe swoje życie poświęcić Bogu i Maryi. 

Biografia papieża Jana Pawła II

Jan Paweł II (wł. Karol Wojtyła), urodził się 18 maja 1920 roku, a zmarł 2 kwietnia 2005. Był  polskim duchownym, arcybiskupem, kardynałem oraz jednocześnie poetą. 16 października 1978 został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II.  Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach, w dzieciństwie chętnie uprawiał sport, często grał w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze i górskie. Już w tamtym okresie cechowała go silna wiara, a w kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Wojtyła naukę rozpoczął w gimnazjum w Wadowicach. W 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas których brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie. W 1942 roku Wojtyła postanowił studiować teologię w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1958 został mianowany biskupem, w 1963 arcybiskupem, a w 1967 otrzymał nominację kardynalską. Po śmierci Jana Pawła I w 1978 roku drugie konklawe wybrało Karola Wojtyłę na nowego papieża. Polak przyjął imię Jana Pawła II, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii. Polski papież miał również duży wpływ na zmiany, które zaszły w tym czasie w Europie, m.in. upadek komunizmu. W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy. Polski papież znany był jako wielki zwolennik ekumenizmu. Uwielbił pielgrzymować, odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 do Polski.

Jan Paweł II w numizmatyce

Jan Paweł II od prawie 40 lat uwieczniany jest na wielu monetach i banknotach. Na numizmatach odzwierciadlony jest prawie cały najdłuższy pontyfikat papieża oraz jego późniejsze losy. Również możemy znaleźć wiele monet pochodzących sprzed okresu denominacji. Najstarsza w naszych zbiorach poświęconych papieżowi pochodzi z 1982 i 1983 roku. Większość jest srebrnymi monetami kolekcjonerskimi o nominałach wahających się między 1 000 a 10 000 złotych.

1 000 złotych - Jan Paweł II - 1982-3 rok1 000 złotych - Jan Paweł II - 1982-3 rok

Na świecie również są emitowane banknoty kolekcjonerskie, które mają za zadanie uhonorować papieża polaka. Narodowy Bank Polski dokładnie w 28 rocznicę wybrania Karola Wojtyły na papieża wyemitował pierwszy banknot kolekcjonerski o nominale 50 zł, na którym widnieje wizerunek Jana Pawła II z pastorałem papieskim w ręku. Ciekawy jest również banknot kolekcjonerski z serii 0 Euro Souvenir, który został wyemitowany w Niemczech z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II.  

banknot kolekcjonerski - jan paweł II

banknot kolekcjonerski 50 zł

Papież Polak, również widnieje na monetach, które można potraktować jako inwestycyjne wybijane w najstarszej australijskiej mennicy na świecie Perth Mint. Na jej rewersie znajduje się kolorowy wizerunek papieża, natomiast w tle widnieje fragment Bazyliki św. Piotra.  Moneta została wykonana z 1 Uncji czystego srebra. Dokładnie od 1997 roku, Narodowy Bank Polski raz na jakiś czas emituje monety kolekcjonerskie oraz okolicznościowe mające na celu uhonorować pamięć o papieżu, oraz jego dziedzictwo. W tym roku NBP wyemitował jedną monetę o nominale 10 zł mająca na celu upamiętnienie  46 Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, który odbył się pod hasłem „Eucharystia i Wolność”. Uczestniczył w nim papież Jan Paweł II. Wizyta we Wrocławiu była jego szóstą  pielgrzymką do Polski, ale też ostatnią w stolicy Dolnego Śląska. Kolejna została wyemitowała w 1998 roku, aby uczcić 20-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. NBP wyemitował dwie monety kolekcjonerskie - złota o nominale 200 złotych, srebrna z 925 próby o nominale 10 złotych oraz okolicznościową o nominale 2 złote. 

20 lecie pontyfikatukongres

W następnym roku również została wyemitowana moneta z wizerunkiem papieża była to moneta upamiętniająca miłość, jaką papież darzył pielgrzymki, którym poświęcił część swojego życia zrobił ich aż 104, w tym 8 do Polski. NBP wyemitował dwie monety kolekcjonerskie, złota o nominale 100 złotych oraz srebrną o nominale 10 złotych. Po 3-letniej przerwie NBP powrócił do emisji monet  z papieżem emitując monetę Pontifex Maximus, która upamiętnia najwyższego kapłana kościoła katolickiego. Również wyemitował z tej okazji dwie monety złotą o nominale 100 złotych i srebrną o nominale 10 złotych. W kolejnym roku zostało upamiętnione 25 lat pontyfikatu emisją 3 monet, wśród nich dwie kolekcjonerskie (złota moneta o nominale 200 złotych oraz srebrna o nominale 25 złotych) oraz okolicznościowa o nominale 2 złote.

papież pielgrzym 25 lat pontyfikatupontifex maximus

 

Z początkiem 2005 roku Jan Paweł II umarł, dlatego też NBP chciał upamiętnić jego dziedzictwo emisją 4 monet, wśród nich złota o nominale 100 złotych oraz dwie srebrne o nominale 10 złotych z tą różnicą, że jedna jest z czystego srebra, a druga platerowana złotem najwyższej próby oraz okolicznościowa ze stopu Nordic Gold o nominale 2 złote. Po kolejnych 6 latach NBP postanowiło wyemitować serię monet z okazji procesu beatyfikacyjnego Jan Pawła I. Został beatyfikowany  1 maja 2011 roku. Z tego powodu NBP emitował 5 monet w tym 4 kolekcjonerskie oraz jedna okolicznościowa o nominale 2 złote. Wśród nich znajdują się aż 3 monety ze stopu złota, każda z nich różni się próbą stopu oraz nominałem. Pierwsza najdroższa i najtrudniej dostępna o nominale 1000 złotych ze stopu złota próby 999. Druga ze stopu próby 900 o nominale 100 złotych oraz druga z tego samego stopu, ale o nominale 25 złotych. Z tej okazji również została wyemitowana srebrna moneta kolekcjonerska z próby 925 o nominale 20 złotych. Moneta ta jest najciekawsza  z nich wszystkich, ponieważ posiada kolorowy rysunek.

jan paweł II beatyfikacja jan paweł IIjan paweł II beatyfikacja

Trzy lata po żmudnym procesie kanonizacyjnym 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został Świętym co również stało się okazją do emisji kolejnej serii 3 monet kolekcjonerskich, złota o nominale 100 złotych, z czystego srebra o nominale 500 złotych oraz moneta  z 925 próby srebra o nominale 10 złotych, oraz okolicznościowej o nominale 2 złote. Ostatnia emisja monet poświęconych pamięci papieża została wyemitowana w bieżącym roku są to 3 monety kolekcjonerskie uhonorowujące 100 rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II. Pierwsza z czystego złota o nominale 10 złotych, srebrna próby  925 o nominale 10 złotych oraz srebrna próby 999 o nominale 10 złotych.

jan pawel ii kanonizackjajan pawel ii

Można zauważyć, że  ciągle wzrasta ilość monet poświęconych pamięci najważniejszego autorytetu w dziejach Polski. Nie jest to jednak dziwne, ponieważ zainteresowanie monetami poświęconymi dziedzictwu Świętego jest bardzo duże w Polsce, ale również na całym świecie. Monety z Janem Paweł II bardzo często polecane są na prezent z okazji Chrztu, Komunii, ale również święceń kapłańskich. Jest to piękna pamiątka, która pozostanie z obdarowanym, może nawet do końca jego życia. 

Źródła:

  • https://diecezja.pl/apostolowie-milosierdzia/swiety-jan-pawel-ii/
  • https://www.centrumjp2.pl/100-urodziny/biogram/
  • http://parafia.kaliszpom.pl/uncategorized/swiety-jan-pawel-ii/
  • https://misericors.org/znamy-date-i-haslo-dnia-papieskiego-2020/ 
  • https://www.centrumjp2.pl/100-urodziny/biogram/
  • https://diecezja.pl/apostolowie-milosierdzia/swiety-jan-pawel-ii/
  • https://www.nbp.pl/home.aspxf=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/katalog.html

Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty
https://numizmatyczny.com/newsletter 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium