Co jeszcze przed nami? Czyli kalendarium na ostatnie miesiące 2020 roku 0
Co jeszcze przed nami? Czyli kalendarium na ostatnie miesiące 2020 roku

Co jeszcze przed nami? Czyli kalendarium na ostatnie miesiące 2020 roku

Ten rok był bardzo gorącym czasem pod względem emisji monet okolicznościowych oraz kolekcjonerskich. Kolekcjonerzy nie mogli narzekać na nieciekawy repertuar.

Małe podsumowanie numizmatycznego roku

Ta część roku była bardzo emocjonująca pod względem premier, Narodowy Bank Polski od stycznia tego roku zaprezentował ich ponad 10. Wśród nich zaprezentował pewien nietuzinkowy banknot kolekcjonerski upamiętniający Bitwę Warszawską zwaną Cudem nad Wisłą 1920. Było to coś zupełnie nowego, ten banknot kolekcjonerski różnił się od zwykłego obiegowego tym, że banknot oraz grafika była w orientacji pionowej. Banknot przedstawiał dopieszczoną i bogatą w szczegóły grafikę w zupełnie nowym formacie.

banknot koleksjonerski - bitwa warszawska 1920 banknot koleksjonerski - bitwa warszawska 1920

[banknot] https://numizmatyczny.com/banknot-bitwa-warszawska

Innymi ciepło wspomnianymi były między innymi monety uhonorowujące 700-lecie konsekracji kościoła Mariackiego w Krakowie, które wyszły 22 maja. Pierwsza z nich wykonana z najwyższej jakości i próby srebra przedstawiała wizerunek kościoła Mariackiego i jego kolorowy witraż. Moneta była o nominale 50 złotych. Natomiast po stronie awersu widnieje  fragment okna z prezbiterium z kościoła Mariackiego w Krakowie z kolorowym witrażem. Moneta swoją oryginalnością wyróżnia się na tle wielu innych wydanych przez Narodowy Bank Polski. Z tej samej okazji została wydana moneta z serii Odkryj Polskę, która przedstawiała właśnie Kościół Mariacki. Główna różnica tkwiła w wykonaniu oraz nominale, który był równy 5 złotym. Moneta z tej serii została wykonana z dwóch stopów - pierścień został wybity z MN 25, natomiast sam rdzeń z CuAl6Ni2. Ta seria również cieszy się niemałym powodzeniem wśród kolekcjonerów jak i kupców  zainteresowanych tematem polskich zabytków. 

 moneta kolekjonerska - Kościoł Mariacki 50 złmoneta kolekcjonerska - Kościoł Mariacki 50 zł

[moneta 50 zł] https://numizmatyczny.com/50-zlotych-konsekracja-kosciola

moneta kolekcjonerska z serii Odkryj Polskę - kościoł Mariacki 5 zł

[moneta Kościół Mariacki] https://numizmatyczny.com/moneta-5-zlotych-kosciol-mariacki 

W 2020 roku również została uczczona 100 rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. Narodowy Bank polski postanowił wybić z tej okazji 3 monety, które zostały wykonane z bardzo różnych kruszców. Poniżej została zaprezentowana moneta wybita z najwyższej jakości stopu złota.  Jej format jest również niezwykły i wyróżniający.

moneta kolekcjonerska - 100 lecie urodzin Jana Pawła II złota moneta kolekcjonerska - 100 lecie urodzin Jana Pawła II złota

[moneta Jan Paweł II] https://numizmatyczny.com/zlota-klipa-jan-pawel-II-100lat-urodzin

Nie można jednakże zapomnieć o innych monetach, które zostały wyemitowane w przeciągu tych dziewięciu miesięcy bieżącego roku, jak np. monety prezentujące indywidualne tematy jak,  40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” czy 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem oraz te, które kontynuowały zainaugurowane już serie jak:  Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – 75. rocznica powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Co jeszcze przed nami?

Narodowy Bank Polski przygotował jeszcze dokładnie 9 emisji monet kolekcjonerskich oraz okolicznościowych, które mają za zadanie upamiętnić pewne wydarzenia oraz osobistości. 

Najbliższa została zaplanowana na 15 września, wtedy to NBP wyemituje kolejną z serii Historia polskiej muzyki rozrywkowej przedstawiającą wizerunek Krzysztofa Klenczona (o której więcej możesz dowiedzieć się ze wpisu na naszym blogu)

 

 moneta kolekjonerska seria historia plskiej muzyki rozrywkowej - krzysztof klenczon moneta kolekjonerska seria historia plskiej muzyki rozrywkowej - krzysztof klenczon

[Klenczon - okrągła] - https://numizmatyczny.com/krzysztof-klenczon-okragla 

moneta kolekjonerska seria historia plskiej muzyki rozrywkowej - krzysztof klenczon moneta kolekjonerska seria historia plskiej muzyki rozrywkowej - krzysztof klenczon

[Klenczon - klipa]  - https://numizmatyczny.com/krzysztof-klenczon-klipa 

Następną niewiele dalszą jest emisja dwóch monet kolekcjonerskich z serii Wielcy polscy ekonomiści, jedna przedstawiająca Stanisława Grabskiego o nominale 10 złotych ze stopu srebra próby 925, która wyjdzie 22 września. Natomiast druga z tej serii  przedstawiająca Leopolda Caro mająca te same parametry wyjdzie 14 października. W dniu dzisiejszym na stronie Narodowego Banku Polskiego możemy znaleźć zdjęcia oraz specyfikacje monety przedstawiającej Stanisława Grabskiego. O cenie monety powiadomimy niezwłocznie po publikacji  oficjalnych cen z NBP.  Na ten czas zachęcamy do klikania - powiadom o dostepności.

 

 moneta kolekjonerska seria wielcy polscy ekonomiści - stanisław grabskimoneta kolekjonerska seria wielcy polscy ekonomiści - stanisław grabski

[Grabski - moneta] - https://numizmatyczny.com/moneta-10zlotych-stanislaw-grabski 

Kolejne monety są kontynuacją rozpoczętych dużo wcześniej serii. Jedną z nich jest seria uhonorowująca wielkie aktorki. Kolejna z nich upamiętni Antoninę Hoffmann, sławną polską aktorkę teatralną. Ta moneta wyjdzie w ostatnich dniach października (27.10). Kolejne dwie monety wychodzące z początkiem listopada z małym odstępem zaraz po sobie będzie to: Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni–Mieczysław Dziemieszkiewicz„Rój’’(3.11) oraz Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Wincenty Witos. Z tej drugiej serii wyjdą dwie monety jedna okrągła o nominale 100 złotych ze stopu złota próby 900  oraz druga całkiem nietypowa prostokątna moneta o nominale 10 złotych ze stopu srebra próby 925 (5.11). Ostatnie trzy emisje skupiają się na dwóch kontynuacjach oraz jednym temacie indywidualnym. Ostatnia w listopadzie starająca się upamiętnić Pałac Branickich w Białymstoku z serii Odkryj Polskę, będzie stworzona z dwóch części składowych, pierwsza  to pierścień monety z MN25, natomiast rdzeń z  CuAl6Ni2. Moneta będzie standardowej wielkości monety obiegowej. Przedostatnia będzie kolejną z serii Skarby Stanisława Augusta, przedstawiająca wizerunek Władysława IV. W tej emisji przewidziane są dwie monety - pierwsza o nominale  500 zł ze stopu złota najwyższej próby  999,9  oraz druga o nominale 50 złotych ze stopu srebra również najwyższej próby. Emisja ta zostanie najprawdopodobniej zainaugurowana 3 grudnia. Ostatnia planowana  na ten rok będzie poświęcona tematowi indywidualnemu,  a mianowicie Ofiarom obozu KL Warschau. Moneta będzie wykonana ze stopu srebra próby  925, a sama emisja przewidziana jest na 8 grudnia. Moneta ta zakończy kalendarium emisji na rok 2020.

Źródło:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium