Piąta moneta z serii Wielcy polscy ekonomiści 0
Piąta moneta z serii Wielcy polscy ekonomiści

W 2017 roku Narodowy Bank Polski zainaugurował emisję nowej serii zatytułowanej Wielcy polscy ekonomiści. Seria ma na celu ukazać wizerunki sławnych polskich ekonomistów, którzy w przełomowy sposób przyczynili się do rozwoju polskiej gospodarki, wprowadzając swoje koncepcje. Każdy z ekonomistów może pochwalić się bardzo solidnym dorobkiem naukowym. NBP w planach posiada również stosunkowo bliską emisję kolejnej monety z tej serii przedstawiającej Leopolda Caro (14.10). Do dnia dzisiejszego z tej serii zostało wyemitowane 5 monet, z czego ostatnia jest dostępna w oficjalnej przedsprzedaży

 

Piąta moneta kolekcjonerska z serii Wielcy polscy ekonomiści

22 września bieżącego roku Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę kolekcjonerską o nominale 10 złotych. Jest piątą z serii Wielcy polscy ekonomiści. Moneta zostanie wybita ze stopu srebra próby 925. Będzie miała standardową wielkość i wagę jak inne monety z tej serii, a mianowicie rozmiar 32 mm, a jej waga to 14,14 grama. Nakład monety będzie wynosić do 12 tysięcy sztuk. 

Na awersie monety widnieje estetyczny wizerunek wykresu słupkowego utworzonego z ornamentu roślinnego (osie) oraz kłosów zboża (słupki), a także tytuł najważniejszego dzieła Stanisława Grabskiego: Ekonomia społeczna. Na rewersie monety znajduje się podobizna Stanisława Grabskiego oraz jego data urodzenia i śmierci. W jego tle widnieją wykresy słupkowe. 

 moneta kolekcjonerska stanisław grabski - wielcy polscy ekonomiścimoneta kolekcjonerska stanisław grabski - wielcy polscy ekonomiści

[moneta] https://numizmatyczny.com/moneta-10zlotych-stanislaw-grabski 

Kim był Stanisław Grabski? 

Stanisław Grabski urodził się w  1871 roku, zmarł  w wieku 78 lat w Sulejówku. Był sławnym polskim ekonomistą, który łączył  rolę publicysty, polityka oraz naukowca.  W folderze wydawanym przez NBP do każdej monety kolekcjonerskiej możemy znaleźć bardzo ciekawy rys biograficzny uczonego -  „Był bratem Władysława Grabskiego, autora reformy walutowej z 1924 r. W młodości działał w ruchu socjalistycznym, lecz stopniowo zbliżył się do obozu narodowego. Przez wiele lat wykładał ekonomię na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza. W okresie I wojny światowej został członkiem Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, w którym zajmował się zagadnieniem przyszłych granic Polski. Przyczynił się zasadniczo do okrzepnięcia ruchu narodowego u zarania II Rzeczypospolitej. Po zakończeniu walk polsko-bolszewickich był jednym z głównych negocjatorów podczas rokowań pokojowych w Mińsku i Rydze. Grabski dwukrotnie piastował stanowisko ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Współtworzył ramy konkordatu zawartego ze Stolicą Apostolską w 1925 r. Po zamachu majowym niemal zupełnie wycofał się z działalności politycznej. We wrześniu 1939 r. został aresztowany przez NKWD i skazany na pobyt w obozie pracy przymusowej. Zwolniony w 1941 r. w wyniku zawartego układu Sikorski–Majski. Kolejne lata II wojny światowej spędził w Londynie, obejmując stanowisko przewodniczącego Rady Narodowej. Po zakończeniu wojny wrócił do Polski. W konsekwencji działań władz komunistycznych stwarzających pozory przygotowań do wolnych wyborów Stanisław Grabski został jednym z zastępców przewodniczącego poszerzonej wówczas fasadowej. Jego dziełem życia była dziesięciotomowa Ekonomia społeczna. Wśród innych prac Grabskiego warto wymienić książki Naród a państwo, Państwo narodowe oraz Kryzys myśli państwowej. Po sfałszowanych przez komunistów wyborach w styczniu 1947 r. oraz likwidacji KRN poświęcił się wyłącznie pracy naukowej. Jako ekonomista i myśliciel Stanisław Grabski postrzegał życie gospodarcze jako organiczną wspólnotę narodową łączącą jednostki ze społeczeństwem. Stworzył tym samym własny program ekonomii społecznej. Był zwolennikiem szkoły historycznej. Krytykował zarówno liberalizm, jak i marksizm, widząc w nich kierunki fałszywie opisujące rzeczywistość. Choć opowiadał się za gospodarką opartą na istnieniu dużej liczby prywatnych małych i średnich przedsiębiorstw, to jednak ważną rolę przypisywał państwu jako czynnikowi regulującemu istotne kwestie społeczno-ekonomiczne".

Źródła:

  • https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2020/2020_15___grabski_pl.pdf
  • https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/serie/ekonomisci.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Grabski 

________________

Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu na wybrane produkty.
https://numizmatyczny.com/newsletter  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium