102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości 0
102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

W dniu dzisiejszym Polska obchodzi 102 rocznicę odzyskania niepodległości.  Dokładnie 11 listopada 1918 roku Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną została przekazana władza wojskowa i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. W tym dniu Rada Regencyjna oraz Królestwo Polskie ogłosiło niepodległość państwa polskiego. 11 listopada również Niemcy będąc na skraju porażki podpisały zawieszenie broni, które zakończyło I wojnę światową. Wydarzeniem, które rozpoczęło starania polski o upragnioną wolność było ogłoszenie odezwy przez cesarza Niemiec i Austro-Węgier, w której zapowiedział utworzenie państwa polskiego, było to 5 listopada 1916 roku. 14 stycznia 1917 roku, rozpoczęła swoją działalność Tymczasowa Rada Stanu - to pozwoliło na zaistnienie Królestwa Polskiego. Niepodległość można traktować jako całkowite ukoronowanie patriotycznych i bohaterskich postaw oraz działań wielu osób. Polska dokładnie po 123 latach odzyskała swoją niepodległość. Proces odzyskiwania niepodległości był długotrwały, nie dokonał się z dnia na dzień. Wiele wydarzeń dziejących się na terenie całego kraju przybliżały Polskę do tej wzniosłej chwili, którą jest wolność. 

Narodowy Bank Polski od kilkunastu lat emituje monety, upamiętnia różne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1998 roku uhonorował 80 rocznicę emisją monety okolicznościowej o nominale 2 złote oraz monety kolekcjonerskiej o nominale 10 złotych. Natomiast z okazji 90 rocznicy w 2008 roku NBP wyemitował dwie monety: monetę kolekcjonerską o nominale 20 złotych oraz monetę okolicznościową o nominale 2 złote.

2 zł 80 rocznica20 zł 90 rocznica

Narodowy Bank Polski wyemitował również dwa banknoty kolekcjonerskie poświęcone pamięci tego wydarzenia, pierwszy upamiętniający Józefa Piłsudskiego z okazji 90 rocznicy, a drugi upamiętniający 80 rocznicę.

banknot

Seria monet Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W listopadzie 2019 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie, które miały na celu upamiętnienie stuletniej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Seria jest zatytułowana „Stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Każda z monet przedstawia wizerunki postaci, które w znamienny sposób przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Przedstawionymi postaciami są tzw. Ojcowie Niepodległości, wśród nich znajduje się między innymi: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty oraz Józef Haller

piłsudski korfanty złotydmowski

Narodowy Bank Polski z okazji 100 lecie odzyskania niepodległości wyemitował kilka bardzo oryginalnych i ciekawych monet, wśród nich między innymi monetę z najwyższej próby srebra w kształcie kuli oraz złotą monetę z najwyższej próby złota o nominale 1 złoty.

kula kula złota

W 2018 roku Narodowy Bank Polski upamiętnił setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją banknotu oraz monet okolicznościowych o nominale 5 złotych w standardowym wymiarze. Na monetach umieszczono napis 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Moneta została wyemitowana w symbolicznym nakładzie 38 424 000 sztuk, tak aby trafiła do każdego Polaka. Została wybita z dwóch stopów (pierścień z miedzioniklu, rdzeń z brązu aluminiowo-niklowego), podobnie jak w przypadku innych obiegowych monet o nominale 5 zł. 

5 zł

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Narodowy Bank Polski wyemitował specjalną emisję monet uncjowych z okolicznościowym napisem: Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Monety są o nominałach 50, 100, 200 i 500 złotych. Wszystkie wykonane z najwyższej próby złota Au 999,9. Główną różnicą jest nominał, waga oraz rozmiar zmieniający się w zależności od specyfikacji. Na zdjęciu widnieje moneta inwestycyjna Orzeł Bielik - 3,1 gram Złoto Au 999,9 - 1/10 uncji oraz moneta inwestycyjna Orzeł Bielik - 31,1 gram Złoto Au 999,9 - 1 uncja.

orzeł bielik 500 1 uncjaorzeł bielik 50 1/10 umcji

Fotografia:

  • Unsplash
  • NBP

Źródła

  • https://histmag.org/11-listopada-1918-i-odzyskanie-niepodleglosci-przez-Polske-8683/
  • https://www.wprost.pl/historia/100-lat-niepodleglosci/10167545/trudna-droga-do-11-listopada-przypominamy-wydarzenia-ktore-doprowadzily-do-niepodleglosci.html
  • https://histmag.org/Co-wydarzylo-sie-11-listopada-1918-roku-7282/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowe_%C5%9Awi%C4%99to_Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci
  • https://niepodlegla.dzieje.pl/wydarzenie/101-lat-temu-rada-regencyjna-przekazala-jozefowi-pilsudskiemu-wladze-wojskowa

Zapisz się do newslettera i zyskaj darmową dostawę!
https://numizmatyczny.com/newsletter

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium